Aktualności

Kolejni seniorzy dali się złapać w pułapkę zastawioną przez oszustów

Data publikacji 17.04.2023

W ciągu kilku dni seniorzy z powiatu wyszkowskiego, aż dwa razy dali złapać się w pułapkę oszustów. Mieszkańcy Wyszkowa stracili oszczędności chcąc pomóc członkom rodziny, którzy rzekomo spowodowali wypadek i potrzebowała pilnie pieniędzy, aby uniknąć kary. Pamiętajmy, ani policja ani prokuratura nie działa w ten sposób i nie dzwoni w celu otrzymania pieniędzy.

Wielokrotnie policjanci apelują i ostrzegają o tym, że oszuści wykorzystają najróżniejsze metody i sposoby żeby zdobyć pieniądze. Telefoniczna odmiana oszustw przybiera różne formy. Oszuści dzwonią z informacją, że ktoś bliski spowodował wypadek i trzeba zapłacić określoną kwotę, aby uniknąć sankcji karnych, w tym aresztowania. Pieniądze mają być rzekomo dla prokuratora, a odbiera je mężczyzna podający się za policjanta.

 Takie właśnie telefony odebrali w minionym tygodniu mieszkańcy Wyszkowa. Do seniorów zadzwonili na numery stacjonarne oszuści, którzy podali się za córki seniorów. Powiedzieli, że kobiety spowodowały wypadek, w którym piesza będąca w ciąży poroniła. Z oszukanymi seniorami rozmawiał również mężczyzna podający się za policjanta, który poinformował, że potrzebne jest 140 tys. zł i 200 tys. zł w drugim przypadku, aby córka uniknęła kary i więzienia.

 W pierwszym przypadku senior przygotował ponad 30 tys. zł, natomiast drugie małżeństwo przekazało, aż 100 tys. zł. Oszust powiedziała, że na początek wystarczy i zapytał o adres, pod który ma przyjechać funkcjonariusz. Seniorzy niczego nie świadomi, zgodnie z instrukcją spakowali pieniądze w torebki foliowe. Pierwszy oszukany wyrzucił pieniądze z balkonu na trawnik, natomiast w drugim przypadku oszust osobiście odebrał pieniądze.

 Pamiętajmy, nie przekazywać obcym pieniędzy oraz nie przelewać pieniędzy na podane i nieznane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy się rozłączyć, a następnie wybierając numer telefonu zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

Pamiętaj! Policjanci i prokuratorzy nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy przez członków rodziny.

Prosimy - jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby - rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu - ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i NIGDY nie powinny przekazywać pieniędzy osobom nieznanym.

 Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:

• Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.

• Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.

• Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.

• Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).

• Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.

• Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję. Rozłącz się i ponownie wybierz numer alarmowy 112.

 

Autor: kom. Damian Wroczyński

Powrót na górę strony