Aktualności

Tymczasowy areszt, nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania – stanowcze środki zapobiegawcze wobec sprawców przemocy

Data publikacji 18.05.2023

Dwóm mieszkańcom powiatu garwolińskiego przedstawiono zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego nad bliskimi. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. W obu przypadkach zarówno sąd i prokuratura zastosowały surowe środki zapobiegawcze. Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo.

Kilka dni temu policjanci z Miastkowa Kościelnego zostali skierowani na interwencję domową, zgłoszoną na terenie gminy. W toku prowadzonych czynności ustalono, że 50-letni mężczyzna pod wpływem alkoholu wszczął awanturę w miejscu zamieszkania, w trakcie której ubliżał, groził pozbawieniem życia swojej żonie i synowi oraz wybił szyby. Jak ustalono, w trakcie awantury mężczyzna miał w ręku nóż. 50-latek został zatrzymany przez policjantów i trafił do policyjnego aresztu.

Tego samego dnia dzielnicowi interweniowali w związku ze zgłoszeniem o awanturze domowej w gminie Garwolin. 35-letni mężczyzna pod wpływem alkoholu był agresywny, szarpał za ubrania swoją żonę, wypędzał ją z domu i demolował mieszkanie. Podczas zatrzymania policjanci znaleźli przy nim środki odurzające w postaci marihuany. 35-latek został osadzony w policyjnej celi.

Zebrany przez śledczych materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie podejrzanym zarzutów fizycznego i psychicznego znęcania się nad bliskimi. W pierwszym przypadku sąd zastosował wobec 50-latka trzymiesięczny tymczasowy areszt. W sprawie 35-latka prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec niego środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru, nakazu opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej. Za to przestępstwo mężczyznom grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. 35-latek usłyszał także zarzut posiadania narkotyków.

Policjanci apelują! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Bicie, popychanie, ubliżanie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych. Przemoc domowa z reguły nie jest incydentem jednorazowym, jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań - przemoc się powtórzy! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj – powiadom służby.

 

podkom. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony