Aktualności

Sierż. Paweł Nietrzebka został odznaczony przez MSWiA medalem im. Andrzeja Struja

Data publikacji 25.07.2023

Na placu Zamkowym w Warszawie odbyły się Centralne Obchody Święta Policji. W policyjnej uroczystości uczestniczyli honorowi goście z Prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele. Podczas obchodów sierż. Paweł Nietrzebka został odznaczony medalem im. Andrzeja Struja za uratowanie życia tonącemu mężczyźnie.

Medal im. podkomisarza Andrzeja Struja mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Podczas tegorocznych obchodów Święta Policji medalem im. Andrzeja Struja wyróżniony został dzielnicowy gminy Mszczonów - sierż. Paweł Nietrzebka.

Na początku lipca policjant wraz z rodziną spędzał urlop w Kemerze w Turcji. Podczas pływania w morzu, zauważył tonącego mężczyznę, który krzyczał o pomoc, a po chwili zniknął pod wodą. Policjant bez wahania zanurkował i zauważył, jak mężczyzna wypuszcza powietrze i idzie na dno. Policjant zanurkował, by wyciągnąć mężczyznę na powierzchnię. Gdy już na niej byli, mężczyzna uwiesił się na policjancie i pociągnął go pod wodę. Funkcjonariusz oswobodził się, podpłynął do mężczyzny od tyłu, zastosował chwyt ratowniczy i odholował go do liny z bojami ograniczającymi kąpielisko, a następnie zamocował jego ręce oplatając je linami tak, aby głowa znajdowała się nad powierzchnią. Policjant krzyczał o pomoc, jednak nikt nie reagował. Funkcjonariusz cały czas sprawdzał stan poszkodowanego. Kiedy mężczyzna uspokoił się, a policjant postanowił sprowadzić pomoc, cały czas obserwując poszkodowanego. Z uwagi na fakt, że na brzegu nikogo nie było, funkcjonariusz dopłynął do brzegu, a później pobiegł do wypożyczalni sprzętu pływackiego, gdzie poinformował dwóch ratowników o zdarzeniu. Policjant razem z ratownikami popłynęli skuterami do poszkodowanego, który kurczowo trzymał się liny. Mężczyzna został podjęty z wody i przewieziony na brzeg, gdzie została mu udzielona pomoc.  Sierż. Pawła Nietrzebka  jest przykładem na to, policjantem jest się zawsze, nie tylko w czasie służby. Swoją wzorową postawą uratował ludzkie życie.

Naszemu koledze gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Autor: st. sierż. Patrycja Sochacka

Powrót na górę strony