Aktualności

W sierpniu rozpoczęła się szkoła

Data publikacji 10.08.2023

Nie dla wszystkich szkoła zaczyna się we wrześniu. W Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach czyli jedynej w Polsce szkole dla policyjnych psów, 12-osobowa grupa czworonożnych uczniów rozpoczęła naukę już w sierpniu. 12 starannie wyselekcjonowanych owczarków niemieckich i belgijskich przystąpiło do kilkumiesięcznego kursu specjalistycznego, podczas którego nauczą się wskazywać miejsca ukrycia materiałów wybuchowych oraz prawidłowo je oznaczać. Szkolenie specjalistyczne rozpoczął również SKAN.

To owczarek niemiecki wilczasty zakupiony w ramach Funduszu Wsparcia Policji Województwa Mazowieckiego przez powiat radomski z przeznaczeniem dla Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Opiekunem psa został st. sierż. Piotr Słomka z Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego radomskiej komendy.

Nie tak łatwo zostać przewodnikiem policyjnego psa. Mazowieccy przewodnicy to ludzie zdolni do wielu wyrzeczeń, poświęceń i co najważniejsze potrafiący sobie uświadomić, że ta praca jest wymagająca, bardzo odpowiedzialna, ale też satysfakcjonująca. W tej pracy partnerem jest pies, który bezgranicznie ufa, jest lojalny, można na nim zawsze polegać. Ale uwaga, psy też mogą popadać w rutynę i oszukiwać. Dlatego tak ważne są pierwsze miesiące pracy z psem i systematyczne szkolenia. Przewodnicy oraz ich psy poświęcają czas na naukę, zabawę i wyciąganie wniosków. Uczą się od siebie nawzajem.

1 lipca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Psa. To dzień bardzo ważny dla nas wszystkich. Pozwala zastanowić się nad tym, w jaki sposób traktowane są zwierzęta domowe, gospodarskie i bezdomne. Nie tylko nam najbliższe, ale też znajdujące się w naszym sąsiedztwie. Ludzie mają moralny obowiązek dbania o zwierzęta, które same nie są w stanie poradzić sobie z okrucieństwem człowieka. Swoją postawą i zachowaniem pokażmy, że nie jest nam obojętny los naszych „braci mniejszych”.

Przestępstwa popełniane na rzecz zwierząt, bestialskie zachowania wobec nich wymagają napiętnowania oraz reakcji ze strony nas - ludzi. Każdy przypadek znęcania się nad zwierzętami powinien być zgłaszany, znęcanie podlega odpowiedzialności karnej. Każda adopcja winna być dokładnie przemyślana, nie warto podejmować decyzji pod wpływem chwili, emocji, wakacji czy urodzin. Zwierzę nie jest rzeczą. Nie wolno pozostawiać zwierząt w rozgrzanych samochodach, one  też czują i cierpią. Pamiętajmy, że zwierzęta, a zwłaszcza psy to nasi wierni przyjaciele, którzy potrafią poświęcić coś najcenniejszego, co mają - własne życie w obronie nas, ludzi.

Autor: st. asp. Edyta Sułkowska/Wydział Prewencji

Powrót na górę strony