Aktualności

Aktywne i bezpiecznie - wakacje bez ryzyka!

Data publikacji 17.08.2023

Okres wakacyjny wiąże się głównie z wypoczynkiem nad wodą, do czego zachęcają  piękna pogoda oraz wysokie temperatury. Korzystanie z wszelkich form i możliwości jakie daje woda przyciąga liczne rzesze urlopowiczów, począwszy od kąpieli wodnych, pływania na rowerach wodnych, bananie, kończąc na uprawianiu kitesurfingu i innych. Wybierając się nad wodę należy przede wszystkich zachować rozsądek, nasza beztroska nie wpływa dobrze na planowanie i przeczuwanie niebezpieczeństwa.

Mazowieccy policjanci jak co roku włączyli się w ogólnopolską akcję informacyjno – edukacyjną pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” poświęconą bezpieczeństwu osób przebywających nad wodą. W okresie wakacji w ramach imprez plenerowych prowadzone są spotkania z dziećmi i młodzieżą, podczas których policjanci realizujący zadania z zakresu profilaktyki społecznej, informują o sposobach bezpiecznego zachowania w trakcie całego sezonu wakacyjnego. W ramach letniej edycji powyższej akcji został ogłoszony konkurs plastyczno-filmowy pn. „Artystyczny przeWODNIK", którego tematem jest zobrazowanie bezpiecznego sposobu zachowania osób przebywających nad wodą, promocja zdrowego i aktywnego trybu życia oraz popularyzacja wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat bezpiecznych zachowań.

Największe niebezpieczeństwo generuje zawsze woda, dlatego starajmy się trzymać sztywnych zasad, by móc bezpiecznie kąpać się  w zbiornikach wodnych i odpoczywać  w ich pobliżu. W większości przypadków główną przyczyną utonięć jest lekceważące podejście do własnego bezpieczeństwa. Jak pokazują statystyki powodem takich zdarzeń jest nieodpowiedzialna opieka nad dziećmi oraz ryzykowne zachowania osób dorosłych. Niestety, często takim zachowaniom towarzyszy alkohol i inne substancje odurzające. Potwierdza to przypadek z ostatnich dni, gdzie na niestrzeżonym zbiorniku wodnym w Koszorowie (gm. Chlewiska), utonął młody mężczyzna.

Zadbajmy o bezpieczeństwo nad wodą stosując się do poniższych zaleceń:

 • Miejmy pod ręką wszystkie potrzebne numery telefonów alarmowych
 • Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u.
 • Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
 • Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.
 • Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić na urazy, kalectwo a nawet śmierć.
 • Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.
 • Również osoby zażywające leki psychotropowe i antybiotyki powinny wystrzegać się pływania.
 • Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
 • Będąc nad jeziorem, morzem, korzystając z uroków lata, kąpieli słonecznych szczególnie uważajmy na małe dzieci. Zgodnie z obowiązującym prawem my rodzice i opiekunowie mamy prawny obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat.
 • Pamiętajmy również jeżeli korzystamy ze sprzętów pływających takich jak łódki, kajaki czy rowery wodne, aby były one przed wodowaniem sprawdzone pod kątem technicznym. Zadbajmy również o to, aby być wyposażonym w sprzęt ratunkowy, czy asekuracyjny np. kamizelki ratunkowe potocznie zwane kapokami. Niesprawny sprzęt na wodzie również może stać się przyczyną tragedii.
 • Wypoczywając nad wodą zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia niezwłocznie wzywamy pomoc.

 

Numery alarmowe

601 100 100 – telefon alarmowy WOPR

112 – telefon alarmowy służb ratowniczych

997 – telefon alarmowy Policji

998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej

999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego

 

Autor: Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu

Powrót na górę strony