Aktualności

#POMAGAMYICHRONIMY Policjanci po służbie uratowali 2 dzieci wydostając je z wnętrza rozgrzanego samochodu

Data publikacji 24.08.2023

Dwaj policjanci po służbie zauważyli zaparkowany w nasłonecznionym miejscu samochód osobowy, w którym w fotelikach siedziało dwoje małych dzieci. Temperatura przekraczała 30 stopni, a dzieci były spocone i wycieńczone. Funkcjonariusze wydostali 2 chłopców w wieku 1 i 2,5 roku z rozgrzanego auta i nie dopuścili do dramatu. Matka chłopców w tym czasie była ze starszym synem nad wodą.

Funkcjonariusze z całego kraju pełnią służbę w okolicy wschodniej granicy. Kilka dni temu policjant z Oddziału Prewencji Policji w Płocku sierż. szt. Mateusz Bernal w czasie wolnym od służby w miejscowości Narewka w powiecie hajnowskim na parkingu jednego ze sklepów zauważył samochód osobowy, który zaparkowany był w miejscu bardzo nasłonecznionym, a temperatura powietrza przekraczała 30°C. Drzwi samochodu były zamknięte, w fotelikach na tylnym siedzeniu auta znajdowało się dwoje małych dzieci, które mimo delikatnie uchylonej szyby były bardzo spocone i wyglądały na wycieńczone. Funkcjonariusz przez chwilę próbował odnaleźć ich opiekuna. W tym czasie losem pozostawionych w rozgrzanym pojeździe maluchów zainteresował się inny funkcjonariusz, który także miał dzień wolny. Był nim policjant z OPP Wrocław mł. asp. Łukaszem Sarnickim. Policjanci wspólnie natychmiast przystąpili do działania, aby jak najszybciej wydostać dzieci z rozgrzanego samochodu. Udało im się opuścić szybę tylnych drzwi, dzięki czemu można było wydostać dzieci na zewnątrz i przenieść je do wnętrza klimatyzowanego sklepu, gdzie podano im wodę. Matka chłopców zjawiła się po około 30 minutach z trzecim synem, z którym jak oświadczyła była nad wodą. Z relacji kobiety wynikało, że zostawiła synów na ponad pół godziny w samochodzie i nie widziała w tym nic złego.

W okresie panujących obecnie upałów Policja szczególnie apeluje, by nie zostawiać w samochodzie osób starszych, dzieci i zwierząt nawet na chwilę. Gdy na dworze panują tak wysokie temperatury, przebywanie w zamkniętym aucie, gdzie brak jest jakiejkolwiek cyrkulacji powietrza, może doprowadzić do tragedii.

Zwracajmy uwagę na siebie nawzajem, uczulajmy na tak nieodpowiedzialne zachowania, a szybka i rozsądna ocena sytuacji być może pozwoli komuś uniknąć dramatu.

 

podkom. Katarzyna Muraszewska/Oddział Prewencji Policji w Płocku

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 35.35 MB)

Powrót na górę strony