Aktualności

Uroczyste ślubowanie nowych policjantów garnizonu mazowieckiego

Data publikacji 31.08.2023

Szeregi mazowieckiej Policji zasilili kolejni stróże prawa. 52 funkcjonariuszy, w tym 15 kobiet, złożyło ślubowanie na sztandar Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. Jest to dla nich początek niezwykłej policyjnej misji, podczas której nawet z narażeniem życia poświęcać się będą społeczeństwu. Po zakończeniu szkolenia podstawowego, będą dumnie służyć i zapewniać bezpieczeństwo nie tylko mieszkańcom województwa mazowieckiego, ale wszystkim tym, którzy będą potrzebować ich pomocy.

Duma, honor oraz poczucie ogromnej odpowiedzialności - takie emocje towarzyszyły 52 nowo przyjętym policjantom, którzy dzisiaj (31.08) przed budynkiem KWP zs. w Radomiu, powtarzając słowa roty, złożyli uroczyste ślubowanie. Już niebawem młodzi adepci trafią na kurs podstawowy, gdzie poznają tajniki służby. Następnie czeka ich proces adaptacyjny i wreszcie służba w macierzystej jednostce. Odpowiednio wyszkoleni i przygotowani do zapewniania bezpieczeństwa, będą stawiać czoła wielu wyzwaniom, a także podawać pomocną dłoń osobom potrzebującym.

W uroczystości wzięli udział: Komendant Wojewódzki Policji w Radomiu nadinsp. Waldemar Wołowiec, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Piotr Janik, Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZP Województwa Mazowieckiego w Radomiu - mł. insp. Dariusz Brzezicki, kapelan mazowieckiej komendy - ks. Jarosław Rożek, zaproszeni goście,  w tym samorządowcy, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych oraz kadra kierownicza mazowieckiego garnizonu Policji, a także licznie przybyli najbliżsi ślubujących dzisiaj policjantów.

Dla wszystkich ślubowanie było zwieńczeniem wielu starań i spełnieniem zawodowych marzeń, a równocześnie początkiem niezwykłej, policyjnej drogi. Nowo przyjęci do mazowieckiej Policji funkcjonariusze zostali wyłonieni spośród wielu kandydatów w postępowaniu kwalifikacyjnym. Przeszli przez następujące etapy: test wiedzy, ocenę sprawności fizycznej, test psychologiczny, rozmowę kwalifikacyjną oraz komisję lekarską. Funkcjonariusze po szkoleniu, służbę pełnić będą w 11 jednostkach garnizonu mazowieckiego oraz w Oddziale Prewencji Policji w Radomiu i w Płocku, a także w Samodzielnym Pododdziale Prewencji Policji w Ostrołęce.

Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu nadinsp. Waldemar Wołowiec przywitał nowych policjantów w szeregach służb mundurowych słowami: Mam do Was ogromny szacunek, że podjęliście taką trudną, ale bardzo ważną decyzję o Waszym życiu. Ja wiem, że będzie bardzo trudno, będą chwile zwątpienia. Ale pragnę Was zapewnić, że służba policjanta i noszenie tego munduru, to wielki zaszczyt. Dziękuję rodzicom, naszych nowych policjantów, za wychowanie ich w poczuciu patriotyzmu i chęci pomagania innym.

Nadinspektor Wołowiec podziękował też samorządowcom oraz przedstawicielom innych służb mundurowych za współpracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza. - Nie ma dnia, abyśmy razem gdzieś nie współpracowali na Mazowszu, by jego mieszkańcy czuli się bezpiecznie. Są to takie nasze małe ojczyzny - podkreślał nadinsp. Wołowiec.

Ważne słowa do funkcjonariuszy wypowiedział także mł. insp. Dariusz Brzezicki - Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu: Służba w Policji, to powołanie, to chęć bycia kimś wyjątkowym. Kimś, kto będzie pomagał innym. Noszenie niebieskiego munduru, to duma. Przyszłość Policji i Wasza leży teraz w Waszych rękach - podkreślał mł. insp. Brzezicki.  

Ks. Jarosław Rożek - kapelan mazowieckiej komendy powiedział do ślubujących policjantów: To bardzo ważny dzień w Waszym życiu, takich dni się nie zapomina. Niech najbliżsi będą z Was dumni. Wracajcie zawsze ze służby zdrowi. Życzę, aby Wam towarzyszył patron Policji św. Michał Archanioł.

Dzisiejsza uroczystość była wydarzeniem szczególnym, nie tylko ze względu na przyjęcie nowych policjantów, którzy rozpoczęli służbę w mazowieckiej Policji, ale także ze względu na wręczone wyjątkowe wyróżnienia - przyznaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Odznakę „Zasłużony Policjant”, którą otrzymał insp. Piotr Janik, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu oraz Medale „Za Zasługi dla Policji”. Medale te otrzymały osoby, które na co dzień wspierają Policję w realizacji jej ustawowych zadań.

Po zakończeniu apelu nadinsp. Wołowiec uścisnął dłonie wszystkim nowoprzyjętym funkcjonariuszom, wykonano także pamiątkowe zdjęcie, a później szef mazowieckich policjantów wręczył maskotki - policyjne Zebry najmłodszym milusińskim, którzy wraz z rodzinami ślubujących przybyli, aby towarzyszyć im w tym ważnym wydarzeniu.

W 2023 roku planowane są kolejne przyjęcia w szeregi Policji: 27 października i 28 grudnia.  Mazowiecka Policja cały czas rekrutuje i zaprasza w swoje szeregi. Wszystkie informacje dostępne są tutaj. Zapraszamy wszystkich chętnych do składania podań.

Zespół Prasowy KWP

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 29.71 MB)

Powrót na górę strony