Aktualności

Bezpieczna droga do szkoły i „Kierowco! Nie polujemy na zebrach!”

Data publikacji 13.09.2023

Wczoraj (12.09) policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach wspólnie z uczniami z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Kozienicach przypominali kierowcom podstawowe zasady bezpieczeństwa i ruchu drogowego obowiązujące w rejonie przejść dla pieszych. Była to również doskonała okazja do rozmowy z uczniami na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kontaktu z osobą obcą oraz w internecie.

Wczoraj w ramach działań profilaktycznych funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach odwiedzili Publiczną Szkołę Podstawową nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Kozienicach. Podczas spotkania sierż. szt. Ewa Kostrzewa zapoznały uczniów klas I-III z przepisami ruchu drogowego. Przypomniała podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.

Policjantka przestrzegła dzieci, że aby bezpiecznie dotrzeć do szkoły lub do domu powinny pamiętać o kilku ważnych zasadach: zawsze wybierać bezpieczną drogę do szkoły i domu, przechodzić przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, zawsze nosić przy ubraniu elementy odblaskowe-to pozwoli kierowcy wcześniej zauważyć pieszego i uniknąć wypadku, nie zbaczać z ustalonej wcześniej z rodzicami trasy. Przypomniała, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z prawem dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Następnie wytłumaczyła, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwrócić się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Omówiła również kwestię bezpiecznego korzystania z internetu.

Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości.

Kolejnym etapem spotkania było sprawdzenie wiedzy na przejściach dla pieszych. Podczas wspólnego spaceru policjantka zapoznawała dzieci ze znakami drogowymi, które znajdują się w rejonie szkoły i przejść dla pieszych. Była to doskonała okazja, aby w ramach akcji „Kierowco! Nie poluj na zebrach”, przypomnieć kierujących o zachowaniu zasady bezpieczeństwa podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych zwłaszcza w rejonie szkoły. Dzieci poprzez machanie ręką do kierujących upewniały się, że są widoczne na przejściu dla pieszych a tym samym bezpieczne.

Autor: podkom. Ilona Tarczyńska

  • Bezpieczna droga do szkoły i „Kierowco! Nie polujemy na zebrach!”
    Bezpieczna droga do szkoły i „Kierowco! Nie polujemy na zebrach!”
  • Bezpieczna droga do szkoły i „Kierowco! Nie polujemy na zebrach!”
    Bezpieczna droga do szkoły i „Kierowco! Nie polujemy na zebrach!”
  • Bezpieczna droga do szkoły i „Kierowco! Nie polujemy na zebrach!”
    Bezpieczna droga do szkoły i „Kierowco! Nie polujemy na zebrach!”
Powrót na górę strony