Aktualności

Koniec lata, początek oszustw przy sprzedaży opału. Przypominamy o ostrożności

Data publikacji 14.09.2023

Mieszkanka powiatu garwolińskiego została oszukana na blisko 4,5 tysiąca złotych. Kobieta znalazła na jednej ze stron internetowych pellet w dobrej cenie. Przelała pieniądze na podane konto. Niestety sprzedający nie wywiązał się z warunków umowy i towaru nie przysłał. Apelujemy o ograniczone zaufanie przy płatnościach internetowych.

Do policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie zgłosiła się kobieta, która została oszukana podczas zakupu pelletu przez Internet. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że na jednej ze stron internetowych znalazła atrakcyjną ofertę sprzedaży opału. Kobieta przelała blisko 4,5 tys. złotych na konto podane przez sprzedającego. W ustalonym terminie towar nie dotarł jednak pod wskazany adres. Kobieta próbowała skontaktować się ze sprzedającym, ale bezskutecznie.

Przypadki oszustw przy zakupie różnego rodzaju opału nie są rzadkie. Przestępcy idąc z duchem czasu tworzą strony internetowe łudząco podobne do znanych nam witryn. Zainteresowani przelewają oszustom zaliczki za węgiel czy pellet myśląc, że udało im się trafić korzystną ofertę. Po kilku dniach, gdy sprzedający przestał odpowiadać na maile lub telefony, a towar nie dojechał we wskazanym terminie, kupujący orientują się, że zostali oszukani. Jest to kolejny sposób działania oszustów. Policjanci apelują, aby zwracać uwagę na każdy nawet najdrobniejszy szczegół. Pamiętajmy, że zapłaty za towar możemy dokonać również bezpośrednio podczas jego odbioru.

Pamiętaj:

  • Kupuj i zamawiaj u sprawdzonych, zaufanych sprzedawców, sprawdź czy posiadają prawdziwe dane, opinie, komentarze.
  • Sprawdzaj autentyczność stron – literówki, brak polskich znaków, brak możliwości płatności przy odbiorze powinny wzbudzić czujność.
  • Uważaj na atrakcyjne okazje - oszust kusi niską ceną.
  • Zastosuj ograniczone zaufanie do konsultantów telefonicznych, nie wszyscy mają dobre zamiary.
  • Zachowaj ostrożność przy płaceniu - dokonaj zapłaty przy odbiorze.

podkom. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony