Aktualności

Znęcał się nad matką. Teraz musi opuścić rodzinny dom i ma zakaz zbliżania się do 80-latki

Data publikacji 19.09.2023

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie zatrzymali 57-latka, który podejrzany jest o stosowanie przemocy domowej wobec swojej 80-letniej matki. Mieszkaniec Wyszkowa wszczynał awantury, ubliżał, nieustanne niepokoił seniorkę, a nawet zamknął ją na balkonie i groził pozbawieniem życia. Teraz o losie wyrodnego syna zdecyduje sąd. Grozi mu do 5 lat więzienia. Decyzją śledczych musi opuścić rodzinny dom i ma zakaz zbliżania się do matki.

W niedzielę (17.09) chwilę przed godziną 23 policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie, zostali powiadomieni o przemocy domowej, której miał się dopuszczać 57-latek wobec swojej 80-letniej matki. Jak ustalili mundurowi dramat w tej rodzinie trwał dłuższego czasu. Kobieta była wyzywana, niepokojona, a nawet została zamknięta na balkonie. Mieszkaniec gminy Wyszków również groził matce pozbawieniem życia. Do domowych awantur często dochodziło, w czasie gdy 57-latek był pod wpływem alkoholu.

Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy dał śledczym bezsprzeczne podstawy, żeby przedstawić 57-latkowi zarzut znęcania się nad kobietą. Teraz o losie wyszkowianina zdecyduje sąd. Zgodnie z kodeksem karnym za to przestępstwo grozi do 5 lat więzienia. Prokurator wobec agresora wydał środek zapobiegawczy w postaci nakazu opuszczenia rodzinnego domu oraz zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej.

Bicie, krzyki, awantury — znęcanie fizyczne i psychiczne, to tajemnica wielu rodzin. "To, co dzieje się w domu powinno w domu pozostać”, „to sprawa rodzinna” - w taki właśnie sposób ofiary przestępstw związanych z przemocą w rodzinie tłumaczą często fakt nieinformowania Policji o sytuacji, w jakiej się znajdują. Zdarza się, że ukrywane przez wiele lat problemy wychodzą na światło dzienne dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii. Zróbmy wszystko by takim tragediom zapobiec.

Pamiętajmy o procedurze „Niebieskiej Karty”. Jeśli zachodzi podejrzenie, że osoba jest dotknięta przemocą,  przedstawiciel jednej z pięciu służb: oświaty, służby zdrowia, policji, pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, wszczyna procedurę „Niebieskiej Karty”. To skoordynowany system pomocy dla osób, które doznają przemocy domowej.

Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Każdy, kto wie, że osobie z jej otoczenia dzieje się krzywda powinien stanowczo reagować. Jeżeli wiesz, że osobie z twojego środowiska dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom odpowiednie instytucje.

nadkom. Damian Wroczyński

 

Powrót na górę strony