Aktualności

Znalazł ofertę, zamówił, zapłacił. Zamiast nowego smartfona otrzymał puste pudełko

Data publikacji 05.10.2023

Mieszkaniec powiatu garwolińskiego zamówił przez internet smartfona znanej marki. Po wszystkich formalnościach związanych z przesyłką, 23-latek oczekiwał na paczkę. Dostarczone pudełko było jednak puste. Policjanci przypominają - podczas zakupów w internecie koniecznie sprawdź sprzedawcę i zachowaj środki ostrożności.

Do zdarzenia doszło kilka dni temu. 23-letni zgłaszający za pośrednictwem portalu społecznościowego znalazł interesującą go ofertę sprzedaży smartfona. Po dokonaniu zamówienia wystarczyło tylko czekać na paczkę. Wysyłka realizowana była przez jedną z firm kurierskich. Mieszkaniec powiatu garwolińskiego odebrał przesyłkę i zapłacił za nią 1000 złotych za pobraniem. Okazało się jednak, że pudełko wewnątrz jest puste i nie ma w nim zamówionego smartfona. Funkcjonariusze prowadzą w tej sprawie postępowanie.

To nie jedyne oszustwo podczas zakupów w internmecie zgłoszone w ostatnim czasie. W innym przypadku 38-latka złożyła zawiadomienie o przestępstwie, z którego wynika, że za pośrednictwem portalu społecznościowego zamówiła buty znanej marki. Po kilku dniach kurier dostarczył przesyłkę, za którą pokrzywdzona zapłaciła za pobraniem ponad 200 zł. Okazało się, że w paczce znajduje się towar niezgodny z opisem. Buty były słabej jakości i nie miały oznaczeń wybranej marki. Kobieta próbowała skontaktować się ze sprzedającym w sprawie zwrotu produktu, jednak było to niemożliwe. Po wszystkim pokrzywdzona znalazła negatywne komentarze innych oszukanych przez tego sprzedawcę klientów.

Policjanci jeszcze raz przypominają o zachowaniu ostrożności. Przed internetowym zakupem pamiętaj: sprawdź opinie i komentarze dotyczące danej firmy; sprawdź regulamin i zasady zwrotów konkretnych towarów; sprawdź warunki gwarancji; przynajmniej przy pierwszym zakupie sprawdź stan przesyłki w obecności kuriera; na stronie sklepu internetowego poszukaj pełnych danych kontaktowych przedsiębiorcy – jeśli umożliwia on osobisty odbiór towaru, jest to znak, że nie ma nic do ukrycia. Podanie jedynie e-maila, numeru telefonu lub skrzynki pocztowej - to za mało, aby uznać sprzedawcę za godnego zaufania; zachowaj ostrożność klikając w linki i odnośniki umieszczone w mailach od sprzedawcy; sprawdź oferowane metody płatności; zachowaj korespondencję ze sprzedawcą.

Autor: podkom. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony