Aktualności

Szybki zysk nie istnieje! Kolejna osoba oszukana na fałszywe inwestycje

Data publikacji 25.10.2023

Każdy dąży do wzbogacenia się, najlepiej jak najwyższego, w jak najkrótszym czasie. To właśnie obiecują oszuści w fałszywych reklamach programów inwestycyjnych. Przekonała się o tym 41-letnia mieszkanka gminy Siedlce, która straciła w ten sposób blisko 23 tys. zł.

Do KMP Siedlce zgłosiła się 41-letnia kobieta, która straciła pieniądze chcąc się wzbogacić inwestując w ropę na giełdzie. Sama znalazła stronę i zostawiła swoje dane w formularzu zgłoszeniowym. Ze swoim „doradcą” komunikowała się za pomocą internetowych komunikatorów. Uzgodniła z nim, że tzw. „robot” będzie dokonywał transakcji na giełdzie w jej imieniu. Na specjalnej platformie obserwowała swoje zyski w dolarach. To doradca kierował procesem inwestowania, a kobieta wykonywała tylko jego polecenia w zakresie przelewania konkretnych kwot ze swojego konta bankowego na swój wirtualny portfel ZEN, a następnie na „portfel tranzytowy”. Zyski z inwestycji były szybkie i wysokie. Doradca cały czas polecał dokonywać dodatkowych wpłat by zwiększyć limit roczny.

Kobieta widziała zarobek i nawet otrzymała kilka wypłat na wirtualny portfel, z którego ona dalej inwestowała. Dopiero po jakimś czasie zaczęła się orientować, że coś jest nie tak i zaprzestała inwestycji. Nie mogła wypłacić wpłaconych pieniędzy. Straciła prawie 23 tys. zł.

Jeżeli ktoś oferuje Ci możliwość szybkiego wzbogacenia się bez jakiegokolwiek ryzyka pamiętaj, że jest to zazwyczaj próba oszustwa. W rzeczywistości takie okazje się nie zdarzają. Zaniepokoić powinna chęć udzielenia nam pomocy przez rzekomych pośredników finansowych. Ponadto, oszuści bardzo często w treści ogłoszenia zamieszczają informację o tym, że oferta jest ograniczona czasowo. Próbują wpłynąć na swoje ofiary poprzez zachęcenie do szybkiego działania. Cyberprzestępcy stwarzają poczucie zagrożenia aby wywołać impulsywne działanie swoich ofiar. Chcąc nakłonić użytkowników do  skorzystania z takiej oferty próbują przedstawić informację w jak najbardziej wiarygodny sposób, często poprzez wykorzystanie wizerunku bardzo znanych osób. Można również spotkać się z sytuacją, w której cyberprzestępcy podszywają się pod instytucje zaufania publicznego.

Jak się chronić przed tego typu oszustwami?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym aby nie instalować na swoich urządzeniach aplikacji z niezaufanych źródeł. Tego  typu  oszustwo charakteryzuje się tym, że atakujący proszą użytkowników o pobranie aplikacji i założenie konta. Wszelkiego typu reklamy oferujące bonusy pieniężne lub możliwość szybkiego zarobku powinny szczególnie zaniepokoić.

Warto tutaj również wskazać, że Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi listę ostrzeżeń. Śledzenie i weryfikowanie podmiotów, które się na niej znajdują z pewnością pozwoli w pewnym stopniu na uchronienie się przed tego typu oszustwami. Budowanie świadomości wśród użytkowników stanowi tutaj szczególną rolę. Należy pamiętać, że stosowanie się do podstawowych zasad bezpiecznego funkcjonowania w sieci pozwoli na uchronienie się przed cyberprzestępcami. 

 

kom. Ewelina Radomyska KMP Siedlce/KNF

Powrót na górę strony