Aktualności

Policyjne działania "Wszystkich Świętych" - podsumowanie

Tegoroczne policyjne działania związane z okresem Wszystkich Świętych trwały od 31 października do 2 listopada. Przez ten czas na mazowieckich drogach doszło do 18 wypadków drogowych, w których zginęły 3 osoby, a 18 zostało rannych. Mundurowi udaremnili dalszą jazdę 36 nietrzeźwym kierującym. Policjanci garnizonu mazowieckiego w tym czasie czuwali nad bezpieczeństwem, wykorzystując do tego m.in. drony i system mobilnych kamer oraz videorejsetratory. Pomimo starań policjantów, których w działaniach wspierali żołnierze, nie uniknęliśmy tragicznych i niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Chwile nieuwagi wystarczyły, aby dzieci i osoby starsze się zagubiły.

Do najtragiczniejszych wypadków doszło we wtorek (31.10), kiedy to na drogach panował zmożony ruch.
Wtedy też ok godz. 5, na krajowej 50 w m. Przęsławice doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów ciężarowych scania. W wyniku zderzenia pojazdy się zapaliły. Niestety śmierć na miejscu ponieśli obaj kierowcy ciężarówek. O tym pisaliśmy tutaj.

Kolejne tragiczne w skutkach zdarzenie miało miejsce w Przysusze na krajowej 12, gdzie doszło do potrącenia pieszego przez kierującego mazdą. 17-latek poniósł śmierć na miejscu. O tym pisaliśmy tutaj.

Porównując ilość zdarzeń drogowych do roku ubiegłego, należy mieć na względzie fakt, że w 2022 roku dzień Wszystkich Świętych przypadł na wtorek i wzmożone działania Policji trwały przez 6 dni. Wydłużony okres okołoświąteczny miał wpływ na rozłożenie w czasie wyjazdów i mniejsze natężenie ruchu w dniu świątecznym. Porównując dane do analogicznego okresu ubiegłego roku 2022 (31.10-2.11.2022 r.) w tym roku odnotowano więcej zdarzeń drogowych, o 13 wypadków drogowych i o 15 kolizji.

Największe natężenie ruchu odnotowano na drogach dojazdowych i wokół cmentarzy. W służbie policjanci ruchu drogowego wykorzystywali bezzałogowe statki powietrzne policji, mogąc w ten sposób na bieżąco nadzorować ruch wokół nekropoli. Bezpieczeństwa na drogach strzegli mundurowi w nieznakowanych radiowozach, które wyposażone są w wideorejestratory.

W wielu miejscach zmieniona została organizacja ruchu, tak by z jednej strony umożliwić wszystkim sprawne dotarcie do nekropoli, z drugiej zaś przygotować miejsca parkingowe dla odwiedzających groby. W tych miejscach policjanci wspierani przez inne służby kierowali ruchem i pomagali kierowcom w sprawnym przemieszczaniu się. Policjanci obecni byli także na cmentarzach, by zapewnić bezpieczeństwo odwiedzającym groby. Oprócz umundurowanych patroli służbę pełnili także policjanci kryminalni, których zadaniem było zapobiegać m.in. kradzieżom.

Policjanci w te dni kilkukrotnie pomagali dzieciom, czy seniorom, którzy w tłumie się zagubili.

1 listopada policjanci ciechanowskiej drogówki zaopiekowali się zagubionym 5-letnim chłopcem. Już po chwili, wystraszony i zdezorientowany chłopiec trafił pod opiekę ojca. Pisaliśmy o tym tutaj.

Z kolei w Kosowie Lackim tamtejsi policjanci pomogli zagubionej 91-latce, która nie wiedziała, jak ma wrócić do domu. O tym pisaliśmy tutaj.

 

Zespół Prasowy KWP zs.w Radomiu

Powrót na górę strony