Aktualności

Oszustwa przy zakupie węgla - policjanci proszą o wzmożoną ostrożność

Data publikacji 08.11.2023

Oszuści, działający w internecie cały czas są aktywni. Kolejnym ich sposobem na nieuczciwe wzbogacenie się są oszustwa przy zakupie opału. Atrakcyjna cena i obietnica błyskawicznej dostawy powinny szczególnie wzbudzić czujność. Oszuści pobierają zaliczki i nie wywiązują się z umowy. Apelujemy o ograniczone zaufanie przy płatnościach internetowych.

Kilka dni temu do Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach zgłosił się mieszkaniec powiatu kozienickiego, który został oszukany przy zakupie węgla. Mężczyzna zamówił dwie tony węgla przez stronę internetową wraz z dostawą. Przed zamówieniem kontaktował się z firmą i dzwonił na podany w internecie numer telefonu. Rzekomy pracownik firmy zapewniał kupującego, że realizują dostawę i w ciągu tygodnia węgiel do niego zostanie dostarczony. Niestety po tygodniu kontakt z firmą się urwał, a ogłoszenie i firma sprzedająca węgiel zniknęła z ogłoszenia.

Trwający sezon grzewczy oraz chęć zakupu węgla na zimę to kolejna okazje dla oszustów. Przestępcy stosują różne metody działań - zamieszczają w internecie oferty węgla od nieistniejących firm, pobierają zaliczki i nie wywiązują się z umowy.

Rozglądając się za cenami opału na rynku, zazwyczaj szukamy najlepszej oferty. W tym miejscu należy się zastanowić czy rzeczywiście zbyt niska cena towaru będzie równoznaczna z jego jakością oraz uczciwością sprzedawcy. Niestety pomimo licznych apeli ze strony Policji, nadal obserwujemy przypadki oszustw przy zakupie opału. Zainteresowani przelewają oszustom zaliczki za węgiel czy pelet myśląc, że udało im się trafić korzystną ofertę. Po kilku dniach, gdy sprzedający zaprzestał odbierania telefonu, a towar nie dojechał we wskazanym terminie, kupujący orientują się, że zostali oszukani. Jest to kolejny sposób działania oszustów. Musimy pamiętać, że Internet to nie tylko nieograniczone źródło informacji i rozrywki, ale także miejsce, w którym występuje wiele zagrożeń. Przypominamy, że pomysłowość oszustów nie ma granic. Przestępcy, idąc z duchem czasu, tworzą strony internetowe łudząco podobne do dobrze nam znanych witryn. Policjanci apelują, aby zwracać uwagę na każdy nawet najdrobniejszy szczegół.

O tym warto pamiętać:

• Kupuj i zamawiaj u sprawdzonych, zaufanych sprzedawców, sprawdź czy posiadają prawdziwe dane, opinie, komentarze.

• Uważaj na phishing - strony internetowe podszywające się pod istniejące firmy - sprawdzaj ich autentyczność.

• Uważaj na atrakcyjne okazje - oszust kusi niską ceną.

• Zastosuj ograniczone zaufanie do konsultantów telefonicznych, nie wszyscy mają dobre zamiary.

• Przy odbiorze sprawdź produkt.

• Zachowaj ostrożność przy płaceniu - dokonaj zapłaty przy odbiorze.

Przypominamy o ostrożności! To czy jesteśmy bezpieczni w sieci, zależy w dużej mierze od nas samych!

Autor: podkom. Ilona Tarczyńska

Powrót na górę strony