Aktualności

Obywatelskie zatrzymanie nietrzeźwego kierowcy. Miał trzy zakazy sądowe, trafił na 3 miesiące do zakładu karnego

Data publikacji 09.11.2023

Dzięki obywatelskiemu ujęciu, policjanci z Gostynina zatrzymali nietrzeźwego kierującego bez uprawnień. 59-letni mieszkaniec Gostynina kierował seatem mając w organizmie prawie 2,5 promila alkoholu oraz trzy sądowe zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Ponadto samochód, którym kierował miał założone tablice rejestracyjne od innego pojazdu, a to w myśl nowych przepisów jest przestępstwem. Za popełnione przestępstwa grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie wpłynęła informacja o obywatelskim ujęciu nietrzeźwego kierującego. Zgłaszająca oświadczyła, że udaremniła jazdę kierującemu seatem, który prawdopodobne znajduje się pod działaniem alkoholu. Na miejscu błyskawicznie pojawili się policjanci Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego z gostynińskiej komendy. 59-letni mieszkaniec Gostynina na widok radiowozu zaczął uciekać w pobliski las. Po pościgu został zatrzymany przez policjantów. Mężczyzna został poddany badaniu na zawartość alkoholu, które wskazało, że ma prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto sprawdzenie w policyjnych systemach wykazało, że 59-latek posiadał trzy aktywne sądowe zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych wydane przez sąd w Gostyninie. Ale to nie był koniec i tak już poważnych problemów mieszkańca Gostynina. Jak się okazało, pojazd, którym się poruszał miał założone tablice rejestracyjne, które były przypisane do innego pojazdu, a to w myśl nowych przepisów jest przestępstwem, o którym mówi art. 306c kodeksu karnego. Auto, którym kierował 59-latek zostało odholowane na parking strzeżony.

Mężczyzna na wniosek prokuratora został decyzją sądu tymczasowo aresztowany na najbliższe 3 miesiące. Za popełnione przestępstwa mieszkańcowi Gostynina grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Dziękujemy obywatelowi za reakcję na zagrożenie stworzone przez nieodpowiedzialnego kierowcę. Dzięki takiej reakcji być może nie doszło do kolejnej tragedii na drodze. Przypominamy, że każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać policji.

Autor mł. asp. Paweł Klimek

 

 

Powrót na górę strony