Aktualności

Wirtualna rzeczywistość – nowy wymiar zagrożeń

Data publikacji 16.11.2023

W listopadzie na terenie powiatu lipskiego jeden z graczy komputerowych, postanowił odnaleźć "kolegę z gry" w świecie realnym, chcąc przejąć jego wartościowe ekwipunki w grze. Dotarł do niego poprzez udostępnione przez gracza zdjęcia z wizerunkiem i informacje z rozmów prowadzonych na czacie. Pamiętaj o rozsądnym i bezpiecznym korzystaniu z Internetu.

Gry komputerowe to nie tylko czysta rywalizacja pomiędzy zawodnikami, to również możliwość ulepszania swojego ekwipunku poprzez pozyskiwanie tzw. "skinów". Skiny można zdobyć w grze lub je zakupić, a wartość takiej skórki może sięgać nawet kilka tysięcy złotych. Ekwipunek zapalonego gracza może być zatem sporo wart. Nic więc dziwnego, że także w świecie wirtualnym pojawili się złodzieje.

Utrata ekwipunku w grze może wiązać się z realną stratą majątkową. Gracz ponosi szkodę majątkową polegającą na utracie przedmiotów które, mimo iż nie są rzeczą materialną, to jednak posiadają swoją wartość dającą się łatwo wyrazić w pieniądzu.

Na szybki zysk pokusił się jeden z graczy, który grając w popularną grę komputerową, poznał gracza, który na swoim koncie posiadał skiny. Były one wartościowe i rzadko spotykane. Pokrzywdzony 19-letni mieszkaniec powiatu lipskiego na swoim profilu udostępnił realne zdjęcie swojego wizerunku oraz w rozmowach na czacie przyznał się, do której szkoły uczęszcza. To pozwoliło sprawcy dotrzeć do gracza i pod groźbą uszkodzenia ciała zmusić go do przesłania zdobytych skinów w grze. Na szczęście tym razem nie doszło do żadnej tragedii. Sprawca nie osiągnął zamierzonego celu, gdyż 19-latek nie mógł zalogować się do swojego konta gracza i tym samym nie mógł przekazać swoich "skinów". Lipscy kryminalni, którzy zajęli się tą sprawą ustalili sprawcę, którym okazał się 21-letni gracz z Radomia. Policjanci przedstawili 21-latkowi dwa zarzuty; pozbawienia wolności oraz zmuszania do określonego działania pod groźbą kary za co grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Żyjemy w czasach, gdzie technologia rozwija się w zawrotnym tempie, a bezpieczeństwo w świecie cyfrowym staje się coraz bardziej skomplikowane, dlatego policjanci apelują o rozsądne i bezpieczne korzystanie z sieci.

asp. Monika Karasińska/KPP Lipsko

Powrót na górę strony