Aktualności

Inauguracja kampanii edukacyjno-informacyjnej „Nie hejtuję - reaguję”

Kilkuset radomskich uczniów, zarówno „na żywo”, jak i on-line wzięło udział w inauguracji kampanii edukacyjno-informacyjnej „Nie hejtuję - reaguję”, która dzisiaj rozpoczęła się w auli Uniwersytetu Radomskiego. W konferencji udział wzięli także nauczyciele oraz pedagodzy i psychologowie.

Głównym celem kampanii jest promowanie postaw równości, tolerancji i zachowań wolnych od uprzedzeń, podniesienie świadomości młodych ludzi czym jest tolerancja, walka ze stereotypami, które mogą w dalszej perspektywie prowadzić do eskalacji nienawiści w postaci aktów przemocy i nawoływania do popełnienia przestępstw. Organizatorom kampanii zależy na stworzeniu przekazu i atmosfery stanowczego sprzeciwu przeciwko przejawom dyskryminacji w stosunku do różnych grup społecznych.

Z ramienia mazowieckiej Policji kampanię uroczyście rozpoczął i powitał uczestników konferencji insp. Piotr Janik - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu. Następnie głos zabrała mł. insp. Agnieszka Guza - Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, która przedstawiła założenia kampanii. Wykład „Policyjny wymiar praw i wolności człowieka” wygłosił mł. insp. dr Zenon Romanek - Pełnomocnik Komendanta ds. Ochrony Praw Człowieka Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. „Profilaktyka XXI wieku” - to natomiast tytuł wykładu - mł. asp. Eweliny Neski-Król z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu. O hejcie w sieci mówił sierż. szt. Jan Suracki z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Jak mówili organizatorzy kampania składa się z kilku etapów, m.in.: opracowanie scenariuszy lekcji profilaktycznej z zakresu przeciwdziałania mowie nienawiści dla profilaktyków policyjnych, szkolenia dla policjantów realizujących zadania w obszarze profilaktyki społecznej, spotkania edukacyjne z uczniami szkół podstawowych, średnich na terenie garnizonu mazowieckiego, nagranie krótkich spotów przez studentów Uniwersytetu Radomskiego, dystrybucja zakładek i plakatów do książek, konkurs dla uczniów szkół podstawowych i średnich na nakręcenie krótkiego filmiku/spotu profilaktycznego oraz przeprowadzenie badań  ankietowych wśród uczniów i nauczycieli diagnozujących skalę zjawiska mowy nienawiści. Na podstawie uzyskanych wyników zostanie stworzona analiza problemu w formie publikacji.

Wydział Prewencji KWP/Zespół Prasowy KWP

Powrót na górę strony