Aktualności

Seminarium poświęcone służbie w Policji

Data publikacji 07.12.2023

Niecodzienną okazję do zapoznania się ze specyfiką zadań służbowych wykonywanych przez policjantów różnych pionów, a także poznania historii Policji miało blisko 200 uczniów klas mundurowych z Mazowsza, którzy odwiedzili dziś Komendę Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu.

Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu zorganizował dzisiaj (7.12) seminarium poświęcone służbie w Policji, które  oficjalnie rozpoczął I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu, insp. Jakub Gorczyński. Spotkanie odbyło się w Komendzie Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu i podzielone było na dwie części. W pierwszej kolejności młodzież dowiedziała się, jak kiedyś wyglądała Policja, a następnie, jak obecnie wygląda ta służba. 

W seminarium uczestniczył insp. Zbigniew Andres, Komendant Powiatowy Policji w Ciechanowie, Naczelnik Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu, mł. insp. Agnieszka Guza oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu, kom. Krzysztof Maćkula.

Pierwszym prelegentem seminarium był podinsp. Piotr Mitter - Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej w Ciechanowie, który w swoim wystąpieniu przybliżył nam historię przedwojennych funkcjonariuszy Policji, w ramach promocji swojej książki pt. „ Wspomnienia fotografią pisane… Przedwojenni policjanci Północnego Mazowsza”, która jest kontynuacją książki wydanej w lipcu 2019 r. „Byśmy pamiętali, Przedwojenni Policjanci powiatu ciechanowskiego 1919 – 1939”. 

Kolejnym gościem, który wystąpił w roli prelegenta był pan Sławomir Szpakowski - rekonstruktor z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r., który wystąpił w mundurze wzór 36 Policji Państwowej. Opowiedział o Policji II RP, zaprezentował elementy umundurowania, m.in.: hełm Policji Państwowej wzór 25, wzorowany na hełmie kiraskierskim wykonany z naturalnej skóry, czy pistolet maszynowy Tomson, kajdanki improwizowane z łańcucha, prowadnice do doprowadzania zatrzymanych na posterunek, karabin Mauser wzór 29 wraz z bagnetem używany w czasie patrolowania ulic. Podczas wystąpienia rekonstruktor zaprezentował znajdujące się na lewym ramieniu jego munduru opaski z flagami państw, którymi Policjant posługiwał się biegle w mowie i piśmie, na który miał potwierdzenie egzaminami. Opaski te były stosowane w dużych miastach takich jak np.: Kraków, Zakopane gdzie przebywali obcokrajowcy. Zgromadzona młodzież w skupieniu i z zaciekawieniem słuchała o tym, jak wyglądała Policja kiedyś.

Następnie w roli prelegentów wystąpili policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu z Wydziału Ruchu Drogowego, Wydziału Prewencji, Wydziału Kryminalnego, Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową, Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób, Oddziału Prewencji Policji w Radomiu, Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji, którzy opowiedzieli zgromadzonej młodzieży o swoich doświadczeniach w służbie, o swoich wydziałach i jednostkach, o tym, jak wygląda Policja „od kuchni”. Funkcjonariusze mówili też o tym, jak się spełniają, realizują i jak łączą swoje pasje i życie rodzinne ze służbą.

W spotkaniu uczestniczyło blisko 200 osób z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Radomiu, Szkół im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu ZDZ, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Białobrzegach, Liceum Ogólnokształcące w Nowym Mieście nad Pilicą oraz Zespołu Szkół w Solcu nad Wisłą. Z pewnością było to ciekawe doświadczenie dla młodych ludzi poszukujących dopiero swojej życiowej drogi.

Mamy nadzieję, że wizyta w siedzibie komendy i spotkanie z policjantami przyczyni się do uatrakcyjnienia zajęć edukacyjnych, wpłynie na poziom wiedzy, a także pozwoli na szersze spojrzenie na tak ciężką, odpowiedzialną i satysfakcjonującą pracę, jaką jest służba w Policji.

 

Opr. mł. asp. Ewelina Neska – Król – koordynator ds. współpracy z klasami mundurowymi garnizonu mazowieckiego/KK

 

Powrót na górę strony