Aktualności

Kierowco! Co zrobić, by podróż była bezpieczna, a Święta Bożego Narodzenia radosne i miłe?

Data publikacji 22.12.2023

Święta to dla wielu z nas okazja do odwiedzenia swoich bliskich. Często wiąże się z koniecznością odbycia długiej i trudnej ze względu na porę roku podróży. Droga, którą mamy do pokonania wielokrotnie jest poważnym sprawdzianem umiejętności kierowcy, jego temperamentu oraz sprawności fizycznej. Co zrobić, by podróż była bezpieczna, a Święta Bożego Narodzenia radosne i miłe?

  • Przed każdym dłuższym wyjazdem warto sprawdzić samochód — choćby we własnym zakresie- skontrolujmy opony oraz ich ciśnienie- właściwe zapewni nam komfortową i bezpieczną podróż.
  • Przed wyruszeniem w dłuższą podróż warto też sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych- oleju silnikowego, płynu chłodniczego oraz płynu do spryskiwaczy.
  • Sprawdź, czy posiadasz gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy oraz skrobaczkę. Warto mieć przy sobie również latarkę i kamizelkę odblaskową, a także ciepłe koce, które mogą okazać się niezbędne podczas niespodziewanej awarii.
  • W trakcie podróży dostosuj styl jazdy do warunków panujących na drodze, unikaj sytuacji ryzykownych oraz agresji na drodze.
  • Jeżeli czujesz zmęczenie i lekkie znudzenie zatrzymaj się i odpocznij.
  • Parkując, pamiętaj o zatrzymaniu pojazdu w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia. W miarę możliwości powinien znajdować się poza jezdnią.
  • Podczas przerwy warto pooddychać świeżym powietrzem, wykonaj kilka ćwiczeń fizycznych, które są doskonałym sposobem na zniwelowanie skutków długotrwałego pozostawiania w jednej pozycji. Pamiętaj, że zmęczenie to nie tylko większe ryzyko zaśnięcia za kierownicą, ale też zmniejszona koncentracja i zdecydowanie niższa umiejętność właściwego analizowania sytuacji drogowej.

Kiedy już bezpiecznie dojechałeś do celu, nadszedł czas na radosne spotkania w gronie najbliższych.

PAMIĘTAJ, ŻE NA DRODZE NIE JESTEŚ SAM-WSZYSCY MAMY RÓWNE PRAWA, TAKIE SAME OBOWIĄZKI I TE SAME ZAGROŻENIA.

KIEROWCO! ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO SWOJE I INNYCH!
ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ NA DRODZE!

PIESZY! ZAWSZE BĄDŹ WIDOCZNY NA DRODZE! PODEJMUJ ŚWIADOME DECYZJE!
WŁĄCZ MYŚLENIE!

 

sierż. szt. Paulina Wołczyńska/WRD KWP zs. w Radomiu

Powrót na górę strony