Aktualności

Noworoczne postanowienie nie zostanie zrealizowane

Data publikacji 29.12.2023

Nowy Rok to dla wielu czas podejmowania nowych wyzwań i postanowień. 27-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego postanowił, że zapisze się na kurs prawa jazdy. Niestety plany pokrzyżowali mu policjanci z ciechanowskiej drogówki, którzy zatrzymali go do kontroli. Za kierowanie bez uprawnień mężczyzna odpowie przed sądem, a decyzję o rozpoczęciu kursu będzie musiał odłożyć na później.

W minioną sobotę (23.12) policjanci Wydziału Ruchu Drogowego ciechanowskiej komendy na ul. Płockiej w Pęchcinie zatrzymali do kontroli drogowej pojazd bmw, którego kierujący przekroczył dopuszczalną prędkość. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że 27-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego nie ma uprawnień do kierowania. Mężczyzna tłumaczył policjantom, że po Nowym Roku miał zamiar zapisać się na kurs prawa jazdy. Teraz 27-latek za popełnione wykroczenia odpowie przed sądem, a decyzję o rozpoczęciu kursu będzie musiał odłożyć na później.

Przypominamy, że za jazdę bez wymaganych do tego uprawnień policjant obligatoryjnie w każdym przypadku przekazuje sprawę do sądu, gdzie grzywna może wynieść nawet 30 000 złotych. Obowiązkowo orzekany jest też zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Jeżeli mimo to wsiądziemy za kierownicę, to ryzykujemy już karę więzienia. Wynika to z artykułu 244 kodeksu karnego: "Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu (...), prowadzenia pojazdów (...), podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Życzymy wszystkim powodzenia i wytrwałości w dążeniu do realizacji postanowień noworocznych!

 

asp. Magda Zarembska/ KPP w Ciechanowie

Powrót na górę strony