Aktualności

Niebezpiecznie na drogach północnego Mazowsza. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku ze skutkiem śmiertelnym

Data publikacji 04.01.2024

79-letnia kierująca Fiatem nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, zjechała na pobocze, a następnie uderzyła w drzewo. Niestety kierująca zmarła w szpitalu. Apelujemy o ostrożność na drodze.

Do zdarzenia doszło w środę (3.01) przed godziną 13 w miejscowości Rudka na trasie W 698. Dyżurny łosickiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w przydrożnym rowie na boku leży samochód. O zdarzeniu poinformowała osoba przejeżdżająca trasą, która zobaczyła rozbity samochód. Policjanci na miejscu potwierdzili zgłoszenie. Jak się okazało, 79-letnia mieszkanka powiatu łosickiego na śliskiej nawierzchni nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na pobocze, po czym jej auto uderzyło w drzewo. Dwie godziny później, w wyniku obrażeń poniesionych w tym wypadku, kierująca zmarła w szpitalu. Policja pod nadzorem prokuratora wyjaśnia szczegóły zdarzenia.

Do kolejnego niebezpiecznego zdarzenia doszło kilkadziesiąt minut wcześniej na tej samej trasie w Wólce Nosowskiej. 40-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej, kierując Citroenem, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu i doprowadził do zderzenia z ciężarową Scanią, którą kierował 36-letni mieszkaniec powiatu bialskiego. Na szczęście, nikomu nic się nie stało, pomimo groźnie wyglądającej sytuacji oraz zniszczeń pojazdów. Mundurowi przebadali kierujących pod kątem zawartości alkoholu oraz zabezpieczyli miejsce zdarzenia do czasu usunięcia pojazdów. Mężczyzna, który prowadził Citroena i spowodował kolizję drogową, został ukarany mandatem karnym.

 

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności!

Oto kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc uniknąć zdarzeń drogowych w trudnych warunkach atmosferycznych:

1. Dostosowanie prędkości: Redukcja prędkości jest kluczowa w złych warunkach atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, mgła czy oblodzenie. Wolniejsza jazda daje więcej czasu na reakcję na niespodziewane sytuacje.

2. Zachowanie większej odległości: Zwiększenie odległości między pojazdami pozwala na bezpieczne hamowanie w przypadku nagłej potrzeby.

3. Odpowiednie opony: Upewnij się, że opony samochodu są odpowiednie do warunków panujących na drodze. Opony zimowe mają istotny wpływ na przyczepność i bezpieczeństwo jazdy.

4. Przygotowanie auta: Regularna konserwacja samochodu (w tym sprawdzenie stanu opon, hamulców, świec zapłonowych itp.) jest kluczowa, aby być gotowym na każde warunki drogowe.

5. Śledzenie prognozy pogody: Planowanie podróży i śledzenie prognozy pogody mogą pomóc w uniknięciu jazdy w ekstremalnych warunkach, jeśli to możliwe.

6. Ostrożność i uwaga: Podczas jazdy w trudnych warunkach drogowych należy zachować szczególną uwagę, wyeliminować wszelkie niepotrzebne rozpraszacze i skupić się na drodze.

7. Reakcja na warunki: Jeśli warunki są naprawdę złe, zastanów się nad odłożeniem podróży lub poszukaniem alternatywnych środków transportu.

Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg. Odłożenie podróży lub opóźnienie przyjazdu jest zawsze lepsze niż ryzyko wypadku drogowego.

 

mł. asp. Weronika Wujek/KPP w Łosicach

 

Powrót na górę strony