Aktualności

Aby ferie były bezpieczne

Dzisiaj (12.01) w Radomiu przy zalewie na os. Borki odbył się briefing prasowy, podczas którego zaprezentowane zostały najważniejsze zasady bezpieczeństwa w okresie ferii zimowych. Była to zarazem inauguracja ogólnopolskiej kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku". Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego oraz Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu poruszali kwestie właściwego zachowania się na drodze, ostrożności w miejscach publicznych, a zwłaszcza na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Można też było zobaczyć pokaz pomocy osobie, pod którą załamał się lód zrealizowany przez Środowiskowo-Lekarskie WOPR.

W województwie mazowieckim ferie zimowe rozpoczynają się już 15 stycznia. Jest to czas, w którym policjanci, jak co roku prowadzą wzmożone działania w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Tak jak w poprzednich latach, można się też spodziewać wzmożonego ruchu pojazdów związanego z wyjazdami na zimowy wypoczynek.

Jak mówiła mł. asp. Ewelina Neska-Król z Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu "pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na zamarznięte jeziora stawy i rzeki. Jeśli lód się załamie, człowiek nie jest w stanie sam wyjść na powierzchnię. Aby nie doszło do tragedii, apelujemy, aby nie wchodzić za zamarznięte zbiorniki wodne. Korzystajmy jedynie ze sztucznych lodowisk zorganizowanych w wielu powiatach garnizonu mazowieckiego". - Pamiętajmy również, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec osób, które narażone są na wychłodzenie organizmu, zwłaszcza bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy - podkreślała policjantka.

Nadkom. Emilia Kosma z Wydziału Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu podkreśliła, że do podstawowych zadań policjantów drogówki należy w tym okresie kontrola autokarów. Funkcjonariusze będą sprawdzać ich stan techniczny, wyposażenie i oznakowanie. Skontrolują kierujących pod kątem trzeźwości i wymaganych od nich dokumentów. Sprawdzą też, czy pasażerowie przewożeni są zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa. - Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców. Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji - dodała nadkom. Kosma. - Jednocześnie informujemy, że na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

Warto też przypomnieć dzieciom zasady poruszania się pieszych po drogach, zwłaszcza w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Muszą mieć świadomość, że pieszy o zmroku jest przez kierowców słabiej dostrzegany, a droga zatrzymania samochodu na śliskiej nawierzchni jest znacznie dłuższa. Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Odblasków warto używać nie tylko tam, gdzie nakazują tego przepisy, ale zawsze i wszędzie, gdy droga jest nieoświetlona.

Arkadiusz Gradowski z Środowiskowo-Lekarskiego WOPR przypomniałm, jak ważna jest świadomość w zakresie bezpieczeństwa w pobliżu zamarzniętych zbiorników wodnych, ale także przypomniał o zasadach bezpieczeństwa na stokach.

Na końcu wszyscy, w tym zaproszone dzieci, mogli zobaczyć pokazy zaprezentowane przez Środowiskowo-Lekarskie WOPR. Pokazy zawierały m.in. podstawowe informacje na temat bezpieczeństwa na lodzie, sondowanie lodu, pomoc osobie poszkodowanej po wpadnięciu do zimnej wody oraz pokaz symulowanej akcji ratowniczej przy użyciu quada wraz z przyczepą ewakuacyjną i saniami lodowymi.

W ramach inauguracji kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku" rozdano obecnym na miejscu dzieciom gadżety poprawiające bezpieczeństwo. Policjanci zaprosili również dzieci do KWP zs. w Radomiu na „Spotkania z Komisarzem Zebrą”.

 

Pamiętajmy:

- do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierać należy miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych;

- nie rzucać w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;

- korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów itp. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem;

- nie dołączać sanek do jadącego samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;

- podczas zabaw na śniegu i lodowisku, należy pilnować swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddać do depozytu, lub pod opiekę zaufanej osoby.

Zadbajmy wspólnie, by wypoczynek naszych dzieci był radosny i bezpieczny i pamiętajmy, że zawsze czy to podczas podróży, czy też podczas wypoczynku w sytuacjach, gdy jest to potrzebne zawsze, można się zwrócić o pomoc do policjantów.


Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

Film Pokaz_akcji_ratunkowej_osoby__pod_ktora_zalamal_sie_lód.mp4

Pobierz plik Pokaz_akcji_ratunkowej_osoby__pod_ktora_zalamal_sie_lód.mp4 (format mp4 - rozmiar 40.13 MB)

Powrót na górę strony