Aktualności

Dostałeś wiadomość od syna/córki, o utracie telefonu i z prośbą o pomoc finansową? Bądź ostrożny. To kolejny sposób działania oszustów!

Data publikacji 16.01.2024

Policjanci ostrzegają! Oszuści są coraz bardziej kreatywni w swoich działaniach, wykorzystują nowe technologie i Internet. Za cel obierają wszystkie osoby, które mają dostęp do sieci, mediów społecznościowych i smartfony, niezależnie od wieku i płci. Jednym ze sposobów ich działania jest metoda „na dziecko”, przy użyciu popularnego komunikatora. 64-latek z pow. płońskiego przekonany, że pomaga córce, której zepsuł się telefon, stracił blisko 3 tys. zł.

Niemal każdego dnia płońscy policjanci przyjmują zgłoszenia o różnego rodzaju oszustwach i wyłudzeniach pieniędzy, do których doszło za pomocą aplikacji mobilnych, portali społecznościowych czy stron internetowych. W ostatnim czasie zgłosił się do nich mieszkaniec pow. płońskiego, który został oszukany metodą „na dziecko”, przy użyciu popularnego komunikatora.

64-latek z nieznanego numeru otrzymał wiadomość SMS o treści: „Hej. Tato napisz do mnie na WhatsApp rozwalił się mój telefon…”. W wiadomości był link przekierowujący do komunikatora. Po kliknięciu mężczyzna próbował nawiązać połączenie telefoniczne, ale ktoś podający się za jego córkę od razu napisał, że ma uszkodzony głośnik i nic nie słychać. W dalszej części korespondencji „dziecko” poprosiło go o opłacenie wynajmowanego mieszkania, bo z uwagi na uszkodzony smartfon, ma problem z zalogowaniem się na konto bankowe. 64-latek po wykonaniu przelewu na wskazany przez oszusta numer konta, został poproszony o kolejny przelew, tym razem związany z kupnem nowego telefonu. Wtedy mężczyzna zorientował się, że nie koresponduje z córką a przestępcą. Stracił prawie 3 tys. zł. 

Gdy otrzymasz tego typu wiadomość, pamiętaj, by nigdy nie przelewać pieniędzy, w żadnej formie, dopóki nie potwierdzisz, kto faktycznie jest jej nadawcą. Najprostszym sposobem weryfikacji jest kontakt z synem/córką na znany Ci numer telefonu lub za pomocą innej ścieżki komunikacji, która jest znana i stosowana przez obie strony. Pozwoli Ci to upewnić się, że rozmawiasz z osobą, która potrzebuje Twojej pomocy, a nie z przestępcą. 

Czujność, zdrowy rozsądek i zasada ograniczonego zaufania to najlepsza obrona wobec cyberprzestępczości!

 

kom. Kinga Drężek-Zmysłowska/ KPP w Płońsku

Powrót na górę strony