Aktualności

Międzynarodowy Dzień Zebry. Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności w rejonie przejścia dla pieszych

Data publikacji 31.01.2024

Dzisiaj (31.01) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zebry. W naszym kraju najczęściej spotykaną zebrą jest ta wymalowana na jezdni. Jest to doskonała okazja do przypomnienia podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Niezależnie czy jesteśmy pieszym, czy kierowcą, powinno nam jednakowo zależeć na naszym wspólnym bezpieczeństwie. Dlatego bądźmy rozważni i odpowiedzialni, zwłaszcza w rejonie „zebry”, bo to tam dochodzi do wielu zdarzeń drogowych.

Pośpiech, złe warunki na drodze i brak ostrożności - to wszystko przekłada się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Niemal codziennie na drogach Mazowsza dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, a najczęściej sprawcami tych zdarzeń są kierujący pojazdami. Piesi stanowią najbardziej zagrożoną wypadkami grupę wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niestety do większości zdarzeń z ich udziałem dochodzi na przejściach dla pieszych.

Każdy kierujący pojazdem powinien pamiętać, że zbliżając się do „pasów”, należy zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, lub na nie wchodzącemu. Ponadto kierowcom zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany) i omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Pieszym przypominamy o tym, że nie nie są oni zwolnieni z przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Wręcz przeciwnie. Powinni ich szczególnie uważnie przestrzegać, gdyż w przypadku zdarzenia drogowego pieszy jest znacznie bardziej narażony na urazy niż np. kierujący samochodem. Zbliżają się do tzw. zebry, upewnijmy się, że bezpiecznie możemy na nią wejść. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania: to, że my widzimy nadjeżdżające auto, wcale nie oznacza, że kierowca widzi także nas. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy tuż pod nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Zachowajmy szczególną ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię. Nie zapominajmy również o tym, jak ważną rolę odgrywają odblaski. Dzięki nim jesteśmy bardziej widoczni na drodze, a jest to szczególnie ważne, gdy warunki atmosferyczne są niesprzyjające.

Pamiętajmy, że pieszemu zabrania się korzystania z telefonu, lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Niezależnie czy jesteśmy pieszym, czy kierowcą, powinno nam jednakowo zależeć na naszym wspólnym bezpieczeństwie. Mówimy tu przecież o zdrowiu i życiu człowieka. Bądźmy rozważni i odpowiedzialni.

 

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu/KPP w Cichanowie - asp. Magda Zarembska

Powrót na górę strony