Aktualności

Posługiwał się cudzą kartą kierowcy. Stracił prawo jazdy na 3 miesiące

Data publikacji 26.02.2024

Posługiwanie się cudzą kartą kierowcy podczas kierowania pojazdem wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Przekonał się o tym kierowca ciężarowej scanii zatrzymany do kontroli przez załogę z ostrołęckiej „drogówki”. 30-latek stracił uprawnienia do kierowania pojazdami na okres trzech miesięcy. Został również ukarany mandatem karnym w wysokości 2 000 złotych. Jednak to nie wszystko.

W niedzielę (25.02) policjanci z ostrołęckiego Wydziału Ruchu Drogowego w ramach prowadzonych działań „TRUCK & BUS” zatrzymali na ul. Warszawskiej w Ostrołęce do kontroli drogowej kierującego ciężarową scanią z naczepą. Mundurowi przeprowadzili wnikliwą kontrolę pod kątem przestrzegania przepisów Ustawy o transporcie drogowym.

Okazało się, że 30-letni mieszkaniec powiatu makowskiego podczas wykonywania transportu drogowego, w tachografie cyfrowym miał zalogowaną kartę kierowcy na inne nazwisko niż to, które widniało w jego dokumentach. Teraz nieodpowiedzialny kierowca będzie musiał odpocząć od pracy, ponieważ za używanie cudzej karty policjanci zatrzymali mu prawo jazdy na okres 3 miesięcy.

Mężczyzna otrzymał również mandat karny w kwocie 2 000 złotych. Natomiast karta, którą posługiwał się kierujący, została zatrzymana. To nie wszystko, zgranie danych z jego karty wykazało w jego jeździe aż 8 naruszeń, za które zostanie wszczęte postępowanie administracyjne.

Przypominamy! Zgodnie z obowiązującymi przepisami zatrzymanie prawa jazdy na okres 3 miesięcy grozi kierowcy, który wykonując przewóz pojazdem wyposażonym w tachograf: wbrew obowiązkowi nie będzie rejestrował za pomocą tachografu na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy lub przebytej drogi, będzie używał cudzej karty kierowcy, używał co najmniej dwóch własnych kart kierowcy, używał cudzej wykresówki, używał jednocześnie kilku wykresówek, będzie korzystał z niedozwolonego urządzenia, przedmiotu lub zmienionego oprogramowania umożliwiającego, lub powodującego podrabianie, lub przerabianie danych rejestrowanych przez tachograf, lub w przypadku kiedy tachograf został odłączony.

 

kom. Tomasz Żerański/KMP w Ostrołęce

Powrót na górę strony