Aktualności

Kolejny raz przekroczył dopuszczalną prędkość. Dostał 4000 zł mandatu

Data publikacji 18.03.2024

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego ostrołęckiej komendy, którzy wchodzą w skład Mazowieckiej Grupy SPEED zatrzymali do kontroli kierowcę vw, który na obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Jak się okazało, mężczyzna był już wcześniej zatrzymany za przekroczenie prędkości. Za popełnione wykroczenie w warunkach „recydywy” został ukarany mandatem karnym w kwocie 4 000 złotych, 14 punktami karnymi i stracił prawo jazdy na 3 miesiące.

Niestety w dalszym ciągu, nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie za sobą jazda z nadmierną prędkością.Tym razem na DK 60 w rejonie miejscowości Załuzie policjanci zwrócili uwagę na pojazd marki vw, którego kierowca na terenie zabudowanym jechał zdecydowanie szybciej, niż zezwalają na to przepisy.

Pomiar prędkości wykazał 118 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Mundurowi zatrzymali pojazd do kontroli, za którego kierownicą siedział 32-letni mieszkaniec powiatu legionowskiego.
Jak się okazało kierowca, był już karany za przekroczenie dozwolonej prędkości. Dlatego też policjanci, zgodnie z obowiązującymi przepisami nałożyli na mężczyznę mandat w ramach ,,recydywy’’, co oznacza, że grzywna za przekroczenie prędkości wynosi dwa razy więcej niż ta, która jest przypisana do tego wykroczenia.

Kierujący otrzymał 4 000 zł mandatu, a na jego konto trafiło 14 punktów karnych. W związku z tym, że przekroczył prędkość powyżej 50 km/h na obszarze zabudowanym, policjanci zatrzymali mu także prawo jazdy na okres 3 miesięcy.

Przypominamy!

Każdy, kto wsiada za kierownicę swojego pojazdu, odpowiada nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także za życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy, aby jeździć zgodnie z przepisami i stosować się do ograniczeń wynikających z przepisów ruchu drogowego. Brawura i ryzykowne zachowania mogą doprowadzić do poważnego w skutkach wypadku drogowego.

W polskim prawie "recydywa" wystąpi wtedy, gdy kierowca po raz drugi w ciągu 2 lat popełni wykroczenie drogowe z tej samej grupy. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy niż dotychczas.

Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:

· 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych; recydywa: 1600 złotych;

· 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych; recydywa: 2000 złotych;

· 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych; recydywa: 3000 złotych;

· 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych; recydywa: 4000 złotych;

· 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych; recydywa: 5000 złotych.kom. Tomasz Żerański/KMP w Ostrołęce

Powrót na górę strony