Aktualności

Bezpieczny senior - #ZnamTeNumery

Data publikacji 18.04.2024

Funkcjonariusz Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu wspólnie z Wiceprezesem WOPR w Radomiu Pawłem Nowakowskim, przeprowadzili spotkanie z członkami Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Diecezji Radomskiej. Seniorzy dowiedzieli się m.in. jak nie paść ofiarą oszustów, a także zaprezentowano im instruktaż udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Podczas spotkania, poruszano tematy dotyczące bezpieczeństwa osób w wieku senioralnym, a w szczególności oszustw dokonywanych na osobach starszych metodą na wnuczka, policjanta czy inną legendę. Zaprezentowano spoty profilaktyczne kampanii #ZnamyTeNumery. Każdy z uczestników otrzymał również ulotkę informacyjną kampanii. Uczestnikom spotkania przypomniano o tym, że oszuści nie mają skrupułów, popełniając przestępstwa. Działają bezwzględnie, mówią bardzo szybko, wywołują presję czasu, a przez to stwarzają nerwową atmosferę. Mówią bardzo przekonywająco.

Przypomniano seniorom, aby:

  • nie ufali osobom, które przez telefon proszą o pieniądze,
  • nie przekazywali pieniędzy osobom, których nie znają,
  • nie ulegać presji czasowej, jaką wywiera rozmówca, żeby szybko przekazać pieniądze,
  • nie informowali, ile pieniędzy posiadają w domu lub na koncie bankowym.


Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że:

  • Policja, prokurator lub inny urzędnik nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy w celu ich zabezpieczenia i nie informuje o prowadzonych „akcjach policyjnych”
  • w przypadku podejrzenia oszustwa, należy rozłączyć się
  • takie zdarzenie lub próbę oszustwa należy koniecznie zweryfikować z najbliższymi
  • należy poinformować Policję o danej sytuacji, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub zgłosić się osobiście do najbliższej jednostki Policji


Ratownik WOPR Radom zaprezentował instruktaż udzielania pierwszej pomocy w przypadku zatrzymania krążenia, utraty przytomności czy udaru, jak także zaprezentował sposób działania urządzenia AED.

Celem spotkania było podniesienie poziomu wiedzy i świadomości seniorów na temat przestępczości wobec osób starszych.

sierż. szt. Agnieszka Matysiak WP KWP zs. w Radomiu

Powrót na górę strony