Aktualności

Quad, to nie zabawka!

Data publikacji 15.05.2024

W okresie wiosennym coraz częściej na naszych drogach możemy spotkać pojazd, który powszechnie używany jest do sportu i rekreacji. Nie brakuje go również w szeregach służb mundurowych, jak i ratujących ludzkie życie. Mowa tu o czterokołowcu, który nazywany jest quadem. Jak z niego korzystać i jakie wymagania musimy spełnić aby nie narazić się na konsekwencje prawne?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami quad traktowany jest jako inny pojazd samochodowy, a jego nazwa w prawie o ruchu drogowym to:

  • czterokołowiec
  • czterokołowiec leki.

Kodeks drogowy tak definiuje pojęcia:

czterokołowiec – pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków,
z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza:

a) w przypadku przewozu rzeczy 550 kilogramów;

b) w przypadku przewozu osób 400 kilogramów;

czterokołowiec lekki – czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kilogramów i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Pojazdy te poruszając się po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu powinny być sprawne technicznie, zarejestrowane i ubezpieczone w zakresie OC, a kierujący takim pojazdem winien posiadać uprawnienia do kierowania i okazać je podczas ewentualnej kontroli drogowej.

Jeżeli pojazd zarejestrowany jest jako czterokołowiec lekki, to kierujący powinien posiadać prawo jazdy w zakresie kategorii co najmniej AM. Aby ubiegać się o takie „prawko” należy mieć skończone 14 lat, przejść badania lekarskie, ukończyć kurs oraz najważniejsze zdać egzamin i odebrać dokument.

Aby poruszać się czterokołowcem należy mieć uprawnienia w zakresie kategorii B1 lub B.

O prawo jazdy kat. B1 może ubiegać się osoba, która skończyła 16 lat, a 18 lat w przypadku kat B, i spełni warunki wskazane przy kat AM. Ponadto wymienione kategorie ( AM,B1,B) uprawniają do poruszania się motorowerem.

Kolejnym warunkiem, który musimy spełnić aby zgodnie z prawem poruszać się quadem jest używanie kasku ochronnego. Obowiązek ten dotyczy również pasażera takiego pojazdu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pojazd ma zamkniętą zabudowę bądź wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa. (Artykuł 40. 1. Prawa o ruchu drogowym)

Warto pamiętać, że przewożąc dziecko w wieku do 7 lat czterokołowcem nie możemy przekraczać 40km/h. Koleją kwestią dotyczącą ograniczeń jest kategoria dróg. Tak jak zarejestrowanym quadem możemy poruszać się po każdej drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu tak nie możemy nim wjechać na autostrady i drogi ekspresowe.

Kiedy zdecydujemy się na korzystanie z takiego sprzętu, spełnimy wszystkie prawne wymagania w kwestii rejestracji i nabycia uprawnień do jego prowadzenia, kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Z reguły są to szybkie i zwrotne pojazdy, a nieumiejętna technika jazdy może skończyć się wypadkiem.

PAMIĘTAJ, że QUAD, TO NIE ZABAWKA!!!

Poza spełnieniem niezbędnych wymagań należy kierować się również zdrowym rozsądkiem.

Apelujemy przede wszystkim do rodziców i opiekunów, by zadbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży szczególnie podczas poruszania się tego rodzaju pojazdami.

Zespół Prasowy KWP Radom

Film Quad, to nie zabawka!

Opis filmu: Quad, to nie zabawka!

Pobierz plik Quad, to nie zabawka! (format mp4 - rozmiar 39.83 MB)

Powrót na górę strony