Aktualności

Chciała sprzedać zabawkę na portalu sprzedażowym, a straciła 1000 zł

Data publikacji 15.05.2024

32-letnia mieszkanka powiatu przasnyskiego chciała sprzedać drewnianą kuchenkę dziecięcą i wystawiła ją na jednym z portali sprzedażowych. Po pewnym czasie znalazł się chętny, który pod pretekstem zakupu wyłudził podstępem dane do rachunku bankowego i wypłacił z niego 1000 zł.

Do Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu  zgłosiła się 32-letnia mieszkanka powiatu przasnyskiego, która padła ofiarą oszustwa na jednym z portali sprzedażowych. Kobieta za pośrednictwem strony internetowej wystawiła na sprzedaż drewnianą kuchenkę dziecięcą. Po pewnym czasie do zgłaszającej odezwała się osoba zainteresowana zakupem. Korespondencja odbywała się poprzez wiadomości tekstowe. Kobieta w jednej z wiadomości otrzymała link. Niczego nieświadoma, otworzyła przesłany załącznik, który przekierował ją na stronę internetową banku. Tam wpisała dane potrzebne do logowania do bankowości internetowej. To niestety spowodowało, że przestępcy uzyskali dostęp do jej pieniędzy. Po chwili kobieta zorientowała się, że stała się ofiarą oszustwa i straciła 1000 złotych.

Policja przypomina!

Jeśli kupujący wysyła nam link z informacją, że tylko w ten sposób otrzymamy zapłatę za sprzedany towar, to możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem. Nigdy nie należy wypełniać danych dotyczących konta bankowego. Sprzedając towar w Internecie nie musimy kupującemu podawać żadnych danych autoryzacyjnych do bankowości elektronicznej.

Aby zachować bezpieczeństwo pamiętaj: nie przekazuj swoich poufnych danych nikomu na platformie. Platforma nigdy nie prosi o wpisanie adresu e-mail lub numeru telefonu osoby sprzedającej w trakcie procesu zakupu. Nie ma powodu dla którego osoba kupująca mogłaby potrzebować od Ciebie tych informacji. Nie otwieraj podejrzanych linków lub załączników. Jeżeli decydujesz się na transakcję poza portalem, nie będzie ona objęta ochroną kupującego. Ochrona kupujących jest dodawana za opłatą do każdego zakupu dokonanego za pomocą przycisku „Kup teraz”. Jeśli korzystamy z aplikacji sprzedażowej, czytajmy regulamin korzystania z niej. Są tam zapisane zasady kupna i sprzedaży. Pamiętajmy o podstawowych zasadach zachowania ostrożności. Zazwyczaj oszustwa dokonuje osoba nie posiadająca historii i komentarzy w aplikacji.

Gdy dojdzie do oszustwa: należy zachowywać wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp. jak również całą korespondencję ze sprzedawcą. Należy zachować zapisy rozmów poprzez komunikatory internetowe i smsy. Należy zgłosić się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej jednostki Policji. Gdy doszło do oszustwa na aukcji internetowej, należy skompletować następujące dane: datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną kwotę, nick sprawcy, sposób kontaktu ze sprzedającym - jego e-mail, nr telefonu, adres, sposób dokonania zapłaty - przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.

 

mł. asp. Ilona Cichocka/ KPP Przasnysz

Powrót na górę strony