Aktualności

"Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" z mazowiecką Policją

Data publikacji 14.06.2024

W czwartek (13.06) na terenie zalewu w Jedlni - Letnisku już po raz XIV odbyły się mazowieckie pokazy instruktażowe pn. „Bezpieczna Kąpiel”, organizowane w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Organizatorem imprezy był Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu oraz władze miasta Jedlni - Letnisko.

Pokazy instruktażowo – edukacyjne „Bezpieczna Kąpiel”, mają na celu propagowanie właściwych zachowań na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenia wypadków utonięć. Skierowane są do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, ale również do osób zarządzających obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami.

Oficjalnie pokazy zainaugurował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Paweł Herbuś. Głos zabrał również Rafał Kornat Burmistrz Miasta Jedlni – Letnisko oraz Anetta Tomczyk Dyrektor Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatury w Radomiu.

Podczas pokazów uczestniczyli: kom. Paweł Lenarcik Naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Radomiu reprezentujący Komendanta Miejskiego Policji w Radomiu, Komendant Komisariatu Policji w Pionkach mł. insp. Marcin Cisłowski, Zastępca Burmistrza Miasta Jedlni - Letnisko Izabela Chlebna, Prezes Stowarzyszenia Klubu Żeglarskiego IKAR w Jedlni - Letnisku Katarzyna Oleś oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Radomiu, Państwowej Straży Pożarnej, służb sanitarnych, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz inni zaproszeni goście. 

Zaprezentowano umiejętności służb ratownictwa wodnego poprzez przeprowadzenie pokazów, takich jak: symulację zatrzymania na wodzie przestępcy z użyciem łodzi policyjnej i skutera wodnego, inscenizację ratowania osoby tonącej oraz instruktaż udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przedstawione były style pływackie, przedstawiono akcję ratunkową osoby tonącej, jej holowanie do brzegu oraz desant z łodzi motorowej. Pokazy przeprowadzone były przez funkcjonariuszy KMP w Radomiu, KPP w Przysusze, WOPR w Radomiu oraz ŚL WOPR w Radomiu. Ponadto zaprezentowano pokaz tresury i posłuszeństwa policyjnych psów służbowych z terenu garnizonu mazowieckiego, zaprezentowano również konie służbowe z policyjnymi jeźdźcami z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim. Kończącym elementem pokazów była akcja prowadzona przez samolot gaśniczy „Dromader”, który zaprezentował zrzut wody.

Dla uczestników przeprowadzano konkursy oraz działania informacyjno-edukacyjne, a także promocyjne. Wystawiono liczne stoiska profilaktyczne przez Policję oraz  partnerów zaproszonych do udziału  w tym przedsięwzięciu, takich jak Izbę Administracji Skarbowej, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Radomiu, Nadleśnictwo Radom, Środowiskowo-Lekarskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Radomiu, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Radomiu, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu, Placówka Terenowa KRUS w Radomiu, Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce Letnisko, Inspekcja Transportu Drogowego, Ochotnicza Straż Pożarna w Jedlni – Letnisko.

Mazowieccy policjanci przypominają, aby wypoczywać w rozważny i bezpieczny sposób a w tym przestrzegać bardzo ważnych zasad:

  1. Korzystać tylko z kąpielisk strzeżonych.
  2. Pilnować kąpiących się dzieci, nie ufać kolorowym rękawkom i kółkom.
  3. Nie bawić się w podtapianie innych osób korzystających z wody.
  4. Nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.
  5. Rozważnie oceniać swoje umiejętności pływackie.
  6. Nie skakać do wody, której się nie zna.
  7. Korzystać ze sprzętu wodnego tylko sprawnego i atestowanego.
  8. Nie wchodzić gwałtownie do wody po kąpieli słonecznej.
  9. Nie wchodzić do wody po obfitym posiłku.
  10.  Zwracaj uwagę na osoby znajdujące się obok, które korzystają z kąpieli w wodzie oraz kąpieli słonecznych.                         

Życzymy, aby wypoczynek nad wodą wiązał się tylko z miłymi wspomnieniami.

Opr. WP KWP zs. w Radomiu

Powrót na górę strony