Aktualności

Policja ostrzega przed zostawianiem dzieci samych w ogrodowych basenach – ryzyko utonięcia

Data publikacji 01.07.2024

Lato to okres, kiedy wiele rodzin spędza czas na świeżym powietrzu, ciesząc się słońcem i relaksem w przydomowych, ogrodowych basenach. Chociaż te wodne atrakcje mogą zapewnić wiele radości i ochłody w upalne dni, mogą również stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa najmłodszych. Policja apeluje do rodziców i opiekunów o szczególną ostrożność i nadzór nad dziećmi podczas korzystania z ogrodowych basenów, aby zapobiec tragicznym wypadkom.

Każdego roku dochodzi do przypadków utonięć dzieci w basenach przydomowych. Nawet płytki basen może stanowić śmiertelne zagrożenie, jeśli dziecko pozostanie bez opieki. W większości przypadków takie wypadki mają miejsce w ciągu kilku minut nieuwagi. Nawet jeśli basen jest stosunkowo płytki, dzieci mogą przewrócić się, stracić orientację lub poślizgnąć, co może prowadzić do tragicznych konsekwencji.

Przypominamy o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które mogą pomóc w zapobieganiu wypadkom:

  • zawsze nadzoruj dzieci – nie zostawiaj dziecka samego w basenie, nawet na chwilę. Warto również pamiętać, że dorośli nie powinni polegać na dmuchanych zabawkach czy rękawkach jako środku bezpieczeństwa.
  • zabezpiecz basen – zainstaluj ogrodzenie wokół basenu, zamykaj bramki na klucz, aby dzieci nie miały swobodnego dostępu do wody. Warto również rozważyć założenie pokrywy basenowej, która uniemożliwi przypadkowy dostęp do wody.
  • edukacja – ucz dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa w wodzie oraz, jeśli to możliwe, zapisuj je na kursy pływania. Znajomość podstawowych umiejętności pływackich może znacznie zwiększyć bezpieczeństwo dziecka w wodzie.
  • wyposażenie w sprzęt ratunkowy – trzymanie pod ręką koła ratunkowego, liny czy innych środków ratunkowych może okazać się nieocenione w sytuacji awaryjnej.
  • pierwsza pomoc – znajomość podstawowych zasad pierwszej pomocy, w tym resuscytacji krążeniowo-oddechowej (CPR), może uratować życie w przypadku utonięcia.

Wzrost świadomości i edukacja na temat bezpieczeństwa w wodzie mogą przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków i utonięć. Warto pamiętać, że chwila nieuwagi może kosztować życie, dlatego nadzór i odpowiedzialność dorosłych są kluczowe dla zapewnienia bezpiecznej zabawy dzieci w basenach.

Bezpieczeństwo dzieci powinno być priorytetem dla każdego rodzica i opiekuna. Przydomowe baseny mogą być źródłem radości i relaksu, ale muszą być używane z rozwagą i odpowiedzialnością. Policja apeluje o ciągłą uwagę i nadzór nad dziećmi podczas korzystania z basenów, aby każda rodzinna zabawa w wodzie była bezpieczna i radosna.

 

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

Powrót na górę strony