Aktualności

Wjechał na przejazd kolejowy pomimo czerwonego światła. Nie wiedział, że omija policyjny radiowóz

Data publikacji 02.07.2024

Kamera nieoznakowanego radiowozu grupy Speed nagrała niebezpieczny manewr kierowcy toyoty. 57-latek ominął nieoznakowany radiowóz, który zatrzymał się przed przejazdem kolejowym, gdy sygnalizator nadawał pulsujące czerwone światło. W takiej sytuacji obowiązuje bezwzględny zakaz wjazdu na przejazd. Kierowca zignorował przepisy i przejechał przez torowisko. 57-latek otrzymał mandat w wysokości 2 tys. zł. i 15 punktów karnych. Wszystko zarejestrowała kamera policyjnego radiowozu.

Do zdarzenia doszło na przejeździe kolejowym w Chrominie (gm. Borowie). Policjanci ruchu drogowego z Garwolina, wchodzący w skład mazowieckiej grupy Speed zauważyli, że sygnalizator nadaje pulsujące czerwone światło. Zatrzymali radiowóz. W ten sam sposób zachowali się inni kierowcy, jadący z naprzeciwka.

W pewnym momencie kierujący toyotą, ignorując znaki i sygnały drogowe, przejechał przez przejazd kolejowy. Kierowca nie wiedział, że ominął nieoznakowany radiowóz, a policyjna kamera nagrała jego nieodpowiedzialne zachowanie.

Na mężczyznę policjanci nałożyli mandat w wysokości 2 tys. zł i 15 punktów karnych.

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące na przejazdach kolejowych są niezmienne od lat. Zachowanie szczególnej ostrożności to absolutnie najważniejsza z nich. Osoby popełniające wykroczenia drogowe w rejonach przejazdów kolejowych muszą się liczyć z konsekwencjami. Policjanci stanowczo reagują na:

  • naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone,
  • zatrzymanie pojazdu na przejeździe kolejowym oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu,
  • wjeżdżanie na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy,
  • wyprzedzanie pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim,
  • omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przed przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu,
  • niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych (w tym „stop”, „stop pierwszeństwa”, „sygnał czerwony pulsujący”) ,
  • wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie. Zasady bezpieczeństwa obowiązujące na przejazdach kolejowych są niezmienne od lat.        

 

podkom. Małgorzata Pychner                                

Film Wjechał na przejazd kolejowy pomimo czerwonego światła.mp4

Pobierz plik Wjechał na przejazd kolejowy pomimo czerwonego światła.mp4 (format mp4 - rozmiar 13.85 MB)

Powrót na górę strony