Zadania Wydziału
Laboratorium Kryminalistyczne jest komórką organizacyjną w służbie kryminalnej funkcjonującą w strukturze Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu właściwą w zakresie kryminalistyki oraz technik kryminalistycznych stosowanych w procesie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępczości oraz wykrywania i ścigania sprawców przestępstw. Terytorialny zasięg działania laboratorium obejmuje 28 jednostek garnizonu mazowieckiego. Do zadań laboratorium w szczególności należy:
- Wykonywanie ekspertyz, opracowywanie opinii kryminalistycznych i realizowanie zleconych czynności techniczno – kryminalistycznych na potrzeby jednostek organizacyjnych Policji funkcjonujących na obszarze terytorialnego zasięgu działania Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu oraz na rzecz podmiotów pozapolicyjnych.
- Koordynowanie działań oraz sprawowanie nadzoru merytorycznego nad pracą techników kryminalistyki podległych jednostek.
- Współpraca z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji w zakresie wyposażenia w sprzęt i materiały techniki kryminalistycznej w ramach wykonywania ekspertyz oraz wdrażania nowych metod badawczych, a także w zakresie szkoleń i podnoszenia kompetencji zawodowych.
- Współpraca z placówkami naukowo – badawczymi oraz instytucjami i laboratoriami w zakresie problematyki kryminalistycznej.
- Prowadzenie Wojewódzkiej Registratury Daktyloskopijnej, zbiorów niezidentyfikowanych śladów linii papilarnych i obsługa Automatycznego Systemu Identyfikacji Daktyloskopijnej.
- Udział w oględzinach przestępstw o znacznym ciężarze gatunkowym na obszarze terytorialnego zasięgu działania Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu.
- Inicjowanie procesów doskonalenia zawodowego w zakresie wdrażania nowych technologii i podnoszenia kwalifikacji specjalistycznych, w tym prowadzenie akcji i działań podnoszących świadomość w obszarze cyberbezpieczeństwa, w szczególności organizacji ćwiczeń i szkoleń.
- Współpraca z krajowymi i międzynarodowymi podmiotami policyjnymi i pozapolicyjnymi w zakresie rozwijania technik i metod badawczych w obszarze badań kryminalistycznych i cyberbezpieczeństwa.
Laboratorium Kryminalistyczne ponadto jest odpowiedzialne za organizację i funkcjonowanie efektywnych działań w zakresie:
- Doskonalenia stosowanych i wdrażania nowych metod badawczych.
- Doskonalenia systemu zarządzania wg. PN-EN-ISO/IEC 17025:2018-02.
Obowiązkiem Laboratorium jest wykonywanie badań w taki sposób, ażeby były spełnione wymagania stawiane przez zleceniodawców. Laboratorium jest bezstronne i wolne od jakichkolwiek handlowych, finansowych i innych nacisków, które mogłyby mieć wpływ na wydawane opinie.