SEMINARIUM WARSZTATOWE "SENIORZY A CYBERBEZPIECZEŃSTWO"
W dniach 18-20 listopada 2024 r. w Podgórze koło Radomia, Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu zorganizował seminarium szkoleniowe dla funkcjonariuszy i pracowników policji pn. „Seniorzy a cyberbezpieczeństwo”. Celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości i czujności seniorów odnośnie zagrożeń, które pojawiają się w codziennym życiu, w obcowaniu z finansami oraz operacjami finansowymi realizowanymi online za pośrednictwem portali oraz platform sprzedażowych. Projekt jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach edukacji ekonomicznej.
Rozwój internetu i nowych technologii w ostatnich latach dostarczył dużo nowych rozwiązań i usług, które stały się integralną częścią życia wielu osób. Wraz z rozwojem technologicznym pojawiły się również zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem. Grupą szczególnie podatną na takie zagrożenia są osoby starsze, które padają ofiarami przestępstw internetowych. Mimo widocznych korzyści i możliwości, jakie otwiera przed nam internet i nowe technologie, znaczna część seniorów obawia się oszustwa podczas korzystania z bankowości mobilnej, głównie ze względu na „brak zrozumienia technologii oraz zagrożenia cybernetyczne”. Cyberprzestępcy, wykorzystując brak znajomości technologii u tych osób, narażają je na utratę pieniędzy. Wśród przestępstw popełnianych na szkodę osób starszych zwrócić uwagę należy na oszustwa z wykorzystaniem różnych legend czyli zdarzeń polegających na doprowadzeniu innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem własnym lub cudzym poprzez świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wykorzystanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści. Sprawcy wykorzystują różnego rodzaju zabiegi socjotechniczne, wykorzystując łatwowierność i obniżony poziom czujności starszych i samotnych osób zdobywając ich zaufanie, aby następnie uzyskać korzyść majątkową. Jednym z najczęściej popełnianych przestępstw na szkodę osób starszych jest oszustwo dokonywane metodami „na wnuczka” i „na policjanta”. Ciągle zmieniające się metody działania sprawców przestępstw na osobach starszych generują potrzebę systematycznego przekazywania im informacji na temat potencjalnych zagrożeń na jakie są oni narażeni, kwestii bezpieczeństwa oraz metod działania oszustów. Dzięki kolejnym działaniom przewidzianym w projekcie, osoby starsze pozyskają kluczowe informacje, które pomogą im w bezpiecznym korzystaniu z ofert i usług bankowych, a także zyskają umiejętność rozpoznawania najpopularniejszych metod oszustw i sposobów działania sprawców.
Seminarium, w którym udział wzięło 35 uczestników, w tym przedstawicieli Wydziału Prewencji KWP z siedzibą w Radomiu oraz wszystkich komend miejskich i powiatowych Policji garnizonu mazowieckiego, to pierwszy etap projektu pn: „Seniorzy a cyberbezpieczeństwo”. W trakcie trzech dni szkoleniowych uczestnicy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat najnowszych zagrożeń cybernetycznych oraz metod ochrony przed nimi. Program seminarium obejmował wykłady, warsztaty praktyczne oraz sesje pytań i odpowiedzi z ekspertami. Wśród tematów poruszonych podczas seminarium były m.in.: „Bezpieczny senior w cyberświecie”, „Bezpieczne konto nie tylko w banku. Co wydarzyło się w serwisie sprzedażowym Allegro? „Socjotechniki stosowane przez oszustów”, „Muły finansowe”, „Poradnik dla seniorów”, „Przestępczość w internecie i jej konsekwencje prawne”, „Socjotechniki i formy manipulacji wykorzystywane przez oszustów – aspekt psychologiczny”, „Nieautoryzowane transakcje”, „Marketing w mediach społecznościowych i nie tylko z użyciem sztucznej inteligencji”, „Rynek walut cyfrowych – kryptowaluty, jako nowe zagrożenie”, „Największe zagrożenia dla seniorów”, „Rola i zadania instytucji państwowych w ochronie praw konsumentów”, „Zakupy transgraniczne” oraz „Bezpieczne elektroniczne kontakty z ZUS”. Prelegentami byli przedstawiciele z instytucji ściśle związanych z finansami, zakupami w sieci oraz bezpieczeństwem,w tym bezpieczeństwem w internecie, m.in z.: Zespołu ds. Współpracy z Organami Ścigania Allegro, NASK, Departamentu Analiz i Legislacji Biura Rzecznika Finansowego, Europejskiego Centrum Konsumeckiego Urzędu Ochrony Konkurencji, Zarządu w Radomiu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Radomiu czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Na zakończenie seminarium mł. insp. Agnieszka Guza – Naczelnik Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu, podkreśliła jak ważne w skutecznej profilaktyce jest podnoszenie swoich kompetencji oraz dostosowywanie działań do ciągle zmieniających się zagrożeń oraz aktualnych potrzeb społeczeństwa, następnie wręczyła wszystki m uczestnikom certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia. Kolejne etapy projektu przewidują szkolenia warsztatowe oraz seminaria strefowe dla seniorów, które będą realizowane na terenie całego garnizonu mazowieckiego.To już kolejna wspólna inicjatywna mająca na celu wzrost wiedzy w zakresie edukacji ekonomicznej, który realnie przekłada się na poprawę bezpieczeństwa.
Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu