Aktualności

Mazowieccy policjanci szkolą żołnierzy, którzy będą służyć na wschodniej granicy

Data publikacji 21.06.2024

Funkcjonariusze z Oddziałów Prewencji Policji w Płocku i Radomiu w tym tygodniu rozpoczęli szkolenia żołnierzy Wojska Polskiego, którzy pełnią służbę na polsko-białoruskiej granicy. Celem ćwiczeń jest zapoznanie żołnierzy z taktyką działań w zakresie indywidualnym oraz w pododdziałach zwartych w obliczu konfliktu hybrydowego na granicy państwa.

Mazowieccy policjanci, którzy od wielu miesięcy wspierają działania na wschodniej granicy kraju, zaangażowani są również w szkolenie żołnierzy z działania w pododdziałach zwartych, których zadaniem jest odparcie agresji migracyjnej.

I tak, od poniedziałku (17.06.br.) instruktorzy z Oddziału Prewencji Policji w Płocku i Radomiu rozpoczęli szkolenie żołnierzy Wojska Polskiego. Celem tych spotkań jest odpowiednie zapoznanie żołnierzy z taktyką działań w zakresie indywidualnym oraz w pododdziałach zwartych w obliczu konfliktu hybrydowego na wschodniej granicy państwa. Podczas szkoleń żołnierze mogą poznać specyfikację techniczną, aspekty prawne oraz technikę używania oraz wykorzystywania środków przymusu bezpośredniego. Funkcjonariusze Policji przekazują żołnierzom wiedzę na temat technik i taktyk interwencji wobec osób nielegalnie przekraczających granicę oraz wykorzystania strzelb gładkolufowych, amunicji niepenetracyjnej, wykorzystywanych przez policjantów.

Policjanci dzielą się wieloletnim doświadczeniem zdobytym chociażby podczas ochraniania imprez masowych. Taka praktyka pozwala na przekazanie niezastąpionej wiedzy i przećwiczenie z żołnierzami metod ochrony przed atakami z użyciem kamieni i noży, operowania w szyku bojowym, oraz użycia tarcz i miotaczy gazu.

Szkolenia będą kontynuowane w kolejnych tygodniach i będą stanowić pomocniczą bazę wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych dla wojskowych odbywających służbę w pasie granicznym.

Autor: podkom. A. Calik

Powrót na górę strony