Pozwolenia na broń

Pozwolenie na broń dla funkcjonariuszy deklarujących chęć wzmocnienia potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej

Data publikacji 11.08.2023

Pozwolenie na broń dla funkcjonariuszy deklarujących chęć wzmocnienia potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej

 

Wnioski o wydanie pozwolenia na broń kierowane do Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu można składać:

  • osobiście w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu – Radom, ul. 11 Listopada 37/59 (w poniedziałki w godz. 8.00 – 18.00 oraz w środy i piątki w godz. 8.00 – 15.00). W takich dniach pracownik Wydziału Postępowań Administracyjnych przyjmujący wniosek, sprawdzi jego poprawność i udzieli niezbędnych informacji. W pozostałe dni dokumenty można pozostawić w recepcji Komendy Wojewódzkiej Policji;

  • za pośrednictwem podmiotu świadczącego usługi pocztowe.

 

Wypełnianie wniosków o wydanie pozwolenia na broń:

  • wniosek o wydanie pozwolenia na broń musi zawierać dane osobowe wnioskodawcy (imię, nazwisko, imię ojca i matki, miejsce i datę urodzenia, adres miejsca stałego pobytu, numer identyfikacyjny PESEL),

  • we wniosku należy określić:

  1. cel, w jakim pozwolenie na broń ma zostać wydane,

  2. rodzaj broni, na jaki ma być wydane pozwolenie (zgodny z przepisem art. 10 ust. 4 ustawy o broni i amunicji),

  3. liczbę egzemplarzy broni, na jaką wnioskodawca chce uzyskać pozwolenie,

  • wniosek o wydanie pozwolenia na więcej niż jeden egzemplarz broni musi zawierać uzasadnienie, w którym wnioskodawca wskazuje celowość przyznania mu prawa do posiadania określonej we wniosku liczby egzemplarzy broni. Uzasadnieniem nie jest wskazanie jedynie, że wnioskodawca spełnia wymogi formalne do uzyskania pozwolenia na broń i że nie zachodzą po jego stronie żadne przesłanki uniemożliwiające wydania tego pozwolenia. Sprawy administracyjne są rozpatrywane indywidualnie, zatem nie ma uniwersalnego uzasadnienia dla wydania pozwolenia na określoną liczbę egzemplarzy broni,

  • wszystkie pisma, wnioski, żądania powinny być podpisane przez wnioskodawcę lub przez ustanowionego w sprawie pełnomocnika.

 

Do wniosku o wydanie pozwolenia na broń należy dołączyć:

  1. potwierdzenie zapłaty opłaty skarbowej w wysokości 242 zł na konto Urzędu Miejskiego w Radomiu,

  2. orzeczenia: lekarskie i psychologiczne, potwierdzające możliwość dysponowania bronią, jeśli wnioskodawca nie podlega zwolnieniu od obowiązku doręczania orzeczeń na podstawie przepisu art. 15 ust. 6 ustawy o broni i amunicji,

  3. aktualne dokumenty potwierdzające fakt pełnienia służby i przydzielenia broni służbowej,

  4. fotografię o wymiarach 3 cm x 4 cm, podpisaną na odwrocie.

Postępowanie administracyjne w sprawie wydania pozwolenia na broń standardowo trwa około 3-4 tygodni, jeśli informacje zawarte we wniosku o wydanie pozwolenia na broń nie wymagają uzupełnienia oraz, gdy ustalenie, czy wnioskodawca nie stanowi zagrożenia
dla siebie, bezpieczeństwa i porządku publicznego nie powoduje konieczności wykonywania dodatkowych czynności sprawdzających.

 

Zaświadczenie uprawniające do nabycia broni można uzyskać po uprawomocnieniu się decyzji przyznającej uprawnienie do posiadania broni. Aby uzyskać zaświadczenie należy złożyć pisemny wniosek (wzór dostępny na stronie internetowej KWP) wraz z potwierdzeniem zapłaty opłaty skarbowej w wysokości 17 zł. Wnioski składane przed dniem uprawomocnienia decyzji o wydaniu pozwolenia na broń są rozpatrywane negatywnie.

 

Rejestracja broni następuje w terminie 5 dni od dnia nabycia broni – na podstawie dowodu jej nabycia (umowa, faktura), na pisemny wniosek posiadacza pozwolenia.

 

Broń i amunicję należy przechowywać w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450. Spełnienie powyższych wymagań winno być potwierdzone stosownym certyfikatem, który określa klasę szafy, producenta oraz numer certyfikatu. W sytuacji braku takiego dokumentu urządzenie do przechowywania broni (szafa) powinno być zaopatrzone w tabliczkę znamionową posiadającą wskazane powyżej informacje. Naruszenie zasad przechowywania broni i amunicji jest wykroczeniem i może stanowić podstawę do cofnięcia pozwolenia na broń.

 

Wybrane przepisy ustawy o broni i amunicji:

art. 10 ust. 3a: Za ważną przyczynę posiadania broni dla pozwolenia na broń do celów ochrony osobistej, osób i mienia uważa się także chęć wzmocnienia potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej zadeklarowaną przez przedstawiciela Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Więziennej, funkcjonariuszy innej państwowej formacji uzbrojonej oraz żołnierza zawodowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli posiada przydzieloną mu broń służbową, a także osobę pełniącą terytorialną służbę wojskową co najmniej dwa lata.

Okolicznościami faktycznymi stanowiącymi podstawę wydania pozwolenia na broń są w tym przypadku:

  1. fakt pełnienia służby w formacjach wymienionych w przepisie art. 10 ust. 3a ustawy o broni i amunicji,

  2. fakt przydzielenia broni służbowej,

  3. zadeklarowanie chęci wzmocnienia potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej,

natomiast w odniesieniu do osób pełniących terytorialną służbę wojskową:

  1. fakt pełnienia służby przez okres co najmniej 2 lat,

  2. zadeklarowanie chęci wzmocnienia potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej.

art. 18 ust. 1: Właściwy organ Policji cofa pozwolenie na broń, jeżeli osoba, której takie pozwolenie wydano:

pkt 2: należy do osób, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 2 – 6,

pkt 3: naruszyła obowiązek zawiadomienia o utracie broni, o którym mowa w art. 25,

pkt 4: przemieszcza się z rozładowaną bronią albo nosi broń znajdując się w stanie po użyciu alkoholu, środka odurzającego lub substancji psychotropowej albo środka zastępczego.

art. 18 ust. 4: Właściwy organ Policji może cofnąć pozwolenie na broń, jeżeli ustały okoliczności faktyczne, które stanowiły podstawę do jego wydania.

art. 18 ust. 5: Właściwy organ Policji może cofnąć pozwolenie na broń w przypadku naruszenia przez osobę posiadającą pozwolenie:

pkt 1: obowiązku rejestracji broni, o którym mowa w art. 13 ust.1,

pkt 2: obowiązku oddania się badaniom lekarskim i psychologicznym i przedstawienia orzeczeń lekarskiego i psychologicznego, o których mowa w art. 15 ust. 3–5 oraz art. 19a ust. 4,

pkt 3: obowiązku zawiadomienia właściwego organu Policji o zmianie miejsca stałego pobytu, o którym mowa w art. 26,

pkt 4: zasad przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji, o których mowa w art. 32,

pkt 7: zakazu użyczania broni osobie nieupoważnionej.

Powrót na górę strony