PROGRAM MAJĄCY NA CELU ZNIWELOWANIE STRESU OSÓB MAŁOLETNICH DOTKNIĘTYCH PROBLEMEM PRZEMOCY W RODZINIE ORAZ PRZEŁAMYWANIE BARIER W ŚRODOWISKACH ZWIĄZANYCH ZE ZJAWISKIEM, CELEM ROZBUDOWY I POSZERZENIA CHĘCI MÓWIENIA O PRZEMOCY
„Nie zmuszajmy dzieci do aktywności, lecz wyzwalajmy aktywność Nie każmy myśleć, lecz twórzmy warunki do myślenia. Nie żądajmy, lecz przekonujmy. Pozwólmy dziecku pytać i powoli rozwijajmy jego umysł tak, aby samo wiedzieć chciało” (J. Korczak)
Chcąc wskazać kierunki pomocy dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony oraz złagodzić psychologiczne skutki sytuacji ostrego kryzysu postanowiliśmy podjąć przedsięwzięcie polegające na przekazywaniu dzieciom dotkniętym problemem przemocy domowej, policyjnej maskotki z nadrukiem, na którym zamieszczony jest numer bezpłatnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 oraz adres strony internetowej www.11611.pl.
Naszym zdaniem maskotka może spowodować złagodzenie urazu psychicznego wywołanego dramatycznym przeżyciem, a także dać możliwość uzyskania informacji przez małoletnie ofiary przemocy domowej o sposobach uzyskania pomocy.
Dotychczas, programem było objętych 8 jednostek:
- w 2014 r. objęte programem pilotażowym:
KPP w Szydłowcu ( przekazano 71 maskotek w 25 rodzinach),
KPP w Węgrowie (przekazano 120 maskotek w 62 rodzinach );
- w 2015/2016 r. : KMP Radom, KMP Siedlce, KPP Garwolin, KPP Mława, KPP Pułtusk, KPP Sochaczew ( przekazano łącznie 190 maskotek w 117 rodzinach).
Misie w powyższych jednostkach przekazywano dzieciom głównie w ramach składanych w rodzinach wizyt sprawdzających stan bezpieczeństwa, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą – podczas czynności związanych z procedurą „Niebieskie Karty”. Z relacji mazowieckich policjantów wynika, iż obdarowane dzieci nie kryły zadowolenia i chętnie przyjmowały misie, także ich opiekunowie chętnie wyrażali zgodę na przekazanie pluszaków.
Ponadto funkcjonariusze przekazali do szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych materiały dotyczące funkcjonowania Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, w tym scenariusze zajęć, plakaty promujące jego działalność, celem wykorzystania w pracy z młodzieżą przez nauczycieli i wychowawców, a także rozpropagowania idei Telefonu 116 111. Podczas przekazywania materiałów omawiano również zasady jego funkcjonowania. Łącznie przeprowadzono 168 prelekcji.
CELE GŁÓWNE PROGRAMU:
1.Promocja zachowań i działań mających wpływ na zniwelowanie stresu, jaki przeżywa osoba małoletnia podczas interwencji domowej dotyczącej przemocy w rodzinie/interwencji
i działań prowadzonych w rodzinie, w której sprawca przemocy nadużywa alkoholu/.
2.Przywrócenie dziecku poczucia bezpieczeństwa.
3.Przełamywanie barier w środowiskach związanych ze zjawiskiem przemocy w rodzinie,
w celu rozbudowy i poszerzenia chęci mówienia o przemocy.
Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu/AW