Aktualności

„Escapetruck” w Radomiu

Data publikacji 23.05.2025

Wczoraj na Placu Jagiellońskim w Radomiu funkcjonariusze Komedy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu we współpracy z Nadwiślańskim Oddziałem Straży Granicznej – Placówką Straży Granicznej w Radomiu, przeprowadzili działania profilaktyczne pn. „Escape Truck". Inicjatorem wydarzenia, była Komenda Główna Policji, przy współpracy z policją holenderską, Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce, Uniwersytetem Wrocławskim, Komendą Główną Straży Granicznej, Fundacją Reshape, przy wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM).

„Escapetruck” przyjechał do Radomia aby przybliżyć społeczności lokalnej problematykę związaną ze zjawiskiem handlu ludźmi. Głównym założeniem projektu jest bowiem zwiększenie świadomości społeczeństwa i wsparcie organów ścigania w walce z tym przestępstwem. W naczepie trucka utworzono pomieszczenia imitujące warunki, w jakich przetrzymywane są osoby, padające ofiarą handlu ludźmi. Zadaniem uczestników było wydostanie się z nich, poprzez rozwiązywanie zagadek/zadań wymagających współpracy wchodzących do niego grup osób i logicznego myślenia.

Działanie zainaugurowała mł. insp. Agnieszka Guza, Naczelnik Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu. Powitała gości i uczestników, wśród których naleźli się: przedstawiciele Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej – Placówki Straży Granicznej w Radomiu – współorganizatora wydarzenia; przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu; Wiceprezeska Fundacji „La Strada” pani Joanna Garnier;  przedstawiciele policji, w tym Komendy Miejskiej Policji w Radomiu oraz policjanci z sąsiednich Komend Powiatowych Policji, którzy z ramienia pionu prewencji oraz pionu kryminalnego, zajmują się problematyką handlu ludźmi w swoich jednostkach terenowych. Uczniowie szkół z Radomia i Szydłowca oraz studenci z Uniwersytetu Radomskiego dowiedzieli się jakie są cele projektu i założenia gry.

Handel ludźmi to temat, który dla wielu osób jest zupełnie nieznany, kojarzący się raczej z filmami akcji lub innym rejonem świata. Wielu z nas wydaje się, że borykają się z nim kraje dalekiej Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. Niestety, jest to problem bliższy niż nam się wydaje. O tym właśnie było wczorajsze spotkanie, w którym funkcjonariusze chcieli pokazać młodym ludziom, ale i wszystkim dorosłym, że ofiarą handlu ludźmi może stać się każdy, kto znalazł się w trudnej sytuacji osobistej lub materialnej. Każdy, kto szuka lepszej przyszłości dla siebie, a w zamian za to, dostaje ciężkie doświadczenie, poprzez które traci swoją wolność, traci swoją godność, zdrowie i pieniądze.

Projekt skierowany był przede wszystkim do młodzieży szkolnej/uniwersyteckiej oraz wszystkich osób, które ukończyły 16 rok życia.

Specyfika wydarzenia zakładała, że zaproszeni uczestnicy (uczniowie szkół i studenci), wchodzili do pojazdu i rozwiązywali scenariusze oparte na prawdziwych historiach ofiar handlu ludźmi. Uczestnicy, dzięki wzajemnej współpracy mieli za zadanie jak najszybsze opuszczenie pojazdu. Wizyta w trucku pozwoliła zobaczyć z jakimi warunkami i życiem borykają się ofiary handlu ludźmi, jak rzeczywistość daleko odbiega o obietnic lepszego życia składanego przez nieuczciwych pracodawców i przestępców.

Po wyjściu z pojazdu młodzież miała możliwość opowiedzenia o swoich przeżyciach i odczuciach, dowiedziała się o charakterystyce zjawiska handlu ludźmi oraz o zasadach podejmowania bezpiecznej pracy poza granicami kraju. Poza tym na przygotowanych stoiskach edukacyjnych mogła porozmawiać z przedstawicielami Policji i Straży Granicznej oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu. W trakcie wydarzenia osoby, mogły porozmawiać z przedstawicielami Zespołu ds. Doboru KWP zs. w Radomiu na temat rekrutacji do Policji, zapoznać się ze specyfiką służby policjanta ale również dowiedzieć się jak wygląda służba w Straży Granicznej. Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej – Placówki w Radomiu, służyli fachową wiedzą oraz podzielili się doświadczeniami ze służby, w kontekście zwalczania i zapobiegania przestępstwu Handlu Ludźmi. Ponadto przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu, zaprezentowali wiedzę w zakresie poszukiwania bezpiecznego i legalnego zatrudnienia w kraju oraz za granicą. Całości wydarzenia dopełniła obecność Pani Joanny Garnier Wiceprezeski fundacji „La Strada”, która od lat zajmuje się pomocą osobom doznającym zjawiska handlu ludźmi. Dzięki uprzejmości fundacji można zobaczyć skłaniającą do refleksji wystawę plakatów o poruszanej podczas wydarzenia tematyce. Wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z materiałami edukacyjnymi, zadawać pytania i dowiedzieć się, jak reagować w sytuacjach zagrożenia.

 

Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom. Podziękowania składają organizatorzy Dyrekcji Teatru Powszechnego w Radomiu oraz włodarzom Miasta Radomia.

Powrót na górę strony