Co to jest korytarz życia i dlaczego jest tak ważny?
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest szybkie dotarcie na miejsce służb ratowniczych i udzielanie pomocy osobom poszkodowanym. „Korytarz życia” został wprowadzony do przepisów ruchu drogowego w celu umożliwienia przejazdu dla pojazdów ratowniczych, poprzez przesunięcie się stojących w „korku” pojazdów w kierunku najbliższych krawędzi drogi. Niewątpliwie jest on niezbędny i konieczny dla szybkiego dotarcia służb do osób potrzebujących pomocy.
Art. 9 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym określa, że „uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się”. Oznacza to, że kierowcy, którzy widzą i słyszą pojazd uprzywilejowany, powinni umożliwić mu przejazd i zjechać z drogi, a piesi powinni zrezygnować z przejścia na drugą stronę jezdni przed nadjeżdżającym pojazdem uprzywilejowanym. Szybszy dojazd do miejsca wypadku przyśpiesza czas udzielenia pomocy, a często to minuty decydują o zdrowiu i życiu ofiar wypadków.
Oto kilka zasad, jak utworzyć korytarz życia:
- Jeśli widzisz, że droga zaczyna się korkować - zjedź do zewnętrznej krawędzi pasa;
- Nie czekaj do czasu, aż usłyszysz sygnał karetki - zjedź od razu;
- Pozostaw między autami przestrzeń umożliwiającą przejazd dla służb ratunkowych;
- W przypadku, gdy autostrada ma dwa pasy, kierowcy na lewym zjeżdżają zawsze - na lewo, kierowcy na pozostałych pasach - na prawo;
W ten sposób tworzy się szeroki pas, którym służby ratunkowe mogą dojechać do poszkodowanych i poruszać się w obu kierunkach.
Pamiętaj, pewnego dnia służby ratunkowe mogą jechać do Ciebie lub Twojej rodziny – z pewnością będzie Ci wtedy zależało na tym, aby mogły jak najszybciej dojechać i aby nikt nie blokował drogi!
asp. Magda Sakowska/ KPP w Ciechanowie