Aktualności

Bogaty w kilka dni dzięki inwestycji w kryptowaluty? Nie daj się oszukać!

Data publikacji 13.09.2024

Szybki i duży zysk w krótkim czasie – tak najczęściej internetowi oszuści zachęcają swoje ofiary do inwestowania pieniędzy w akcje, obligacje oraz kryptowaluty. Skuszony taką obietnicą mieszkaniec powiatu ciechanowskiego stracił prawie 45 tys. złotych. Mężczyzna uwierzył w atrakcyjną oferta inwestycyjną, a gdy kliknął w link przesłany od oszusta, dał mu dostęp do swojego konta bankowego. Ostrzegamy i apelujemy o zachowanie rozsądku przy tego typu transakcjach. Wirtualne inwestycje mogą stanowić realne zagrożenie!

W minioną środę (11.09) do Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie zgłosił się mieszkaniec powiatu ciechanowskiego, który zainwestował na rynku kryptowalut. Ze zgłaszającym skontaktował się telefonicznie mężczyzna o charakterystycznym wschodnim akcencie, który przedstawił atrakcyjną ofertę inwestycji. „Analityk” zaoferował pomoc w szybkim i  prostym pomnożeniu środków finansowych. Skuszony atrakcyjną ofertą zysku mężczyzna, postanowił zainwestować swoje oszczędności. Otrzymał od fałszywego doradcy wiadomość z linkiem, który przekierował go do strony internetowej, na której miał obserwować, jak pomnażane są jego środki. W rzeczywistości oszust uzyskał dostęp do danych na komputerze mężczyzny. Polecił mężczyźnie zalogowanie się do bankowości elektronicznej i w ten sposób przechwycił dane, które posłużyły mu do wypłaty pieniędzy z konta pokrzywdzonego. W wyniku oszustwa mieszkaniec powiatu ciechanowskiego stracił prawie 45 tys. złotych.

Ta historia to tylko jedna z wielu, z jakimi na co dzień mają do czynienia policjanci w całej Polsce. Nie ma dnia, żeby funkcjonariusze nie otrzymywali zgłoszeń od osób oszukanych, które przez swoją nieostrożność w sieci tracą pieniądze. Chrońmy swoje dane w Internecie! Nigdy nikomu nie podawajmy danych do logowania na konta bankowe, skanów dokumentów czy numerów kart płatniczych lub kredytowych. Nie klikajmy w przesłane linki i nie instalujmy w ten sposób żadnych aplikacji, aby nie narazić się na utratę oszczędności życia. Nie podejmujmy ważnych decyzji w pośpiechu i zawsze zastanówmy się, czy warto inwestować oszczędności życia w Internecie. Zawsze kierujmy się zdrowym rozsądkiem, ponieważ obietnica superatrakcyjnej inwestycji to najczęściej metoda działania oszustów.

 

asp. Magda Sakowska/ KPP w Ciechanowie

Powrót na górę strony