Aktualności

Nieskuteczna próba wyłudzenia pieniędzy metodą „na pracownika poczty” i „na policjanta”

Data publikacji 12.10.2024

Czujność i rozwaga uchroniła mieszkańców powiatu ciechanowskiego przed utratą pieniędzy. Małżeństwo najpierw odebrało telefon od rzekomego pracownika poczty, a później od „policjanta”, który próbował ich przekonać, że poprzednia rozmowa była próbą wyłudzenia pieniędzy. Apelujemy o wzmożoną ostrożność! Jeśli ktoś telefonicznie prosi Cię o przekazanie pieniędzy – rozłącz się i poinformuj policję.

W minioną środę (3.04) mieszkaniec powiatu ciechanowskiego zgłosił ciechanowskim policjantom próbę oszustwa. Jego żona odebrała telefon od rzekomego pracownika poczty, który poinformował, że kobiecie zostaną doręczone dwie przesyłki. Po chwili na ten sam numer telefonu zadzwonił inny mężczyzna przedstawiający się jako policjant, który próbował przekonać kobietę, że jest ona potencjalną ofiarą oszustwa. Mówił, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Przekonywał mieszkankę powiatu ciechanowskiego, że jej pieniądze są zagrożone. Na szczęście kobieta postanowiła najpierw porozmawiać o całej sytuacji z mężem, który zgłosił się do ciechanowskiej komendy, aby zweryfikować dane rzekomego policjanta. Dzięki swojej czujności i rozwadze małżeństwo nie padło ofiarą oszustwa.

Nie dajmy się oszukać! Tak jak mieszkańcy powiatu ciechanowskiego zachowajmy ostrożność podczas telefonicznych rozmów z nieznajomymi osobami. Pamiętajmy, że oszuści manipulują rozmową tak, by uzyskali jak najwięcej informacji. Dlatego w kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.

Przypominamy, że policjanci nie żądają od nikogo pieniędzy, ani też nie informują nikogo o prowadzonych działaniach. Jeśli odbierzemy telefon od nieznanej nam osoby z żądaniem wypłaty pieniędzy i przekazania ich „policjantom” możemy być pewni, że rozmawiamy z oszustem. Jeśli odbierzemy telefon od kogoś, kto podaje się za członka naszej rodziny, pamiętajmy, że zawsze trzeba bardzo dokładnie zweryfikować tę informację w rozmowie np. ze znajomymi lub rodziną.

Jeżeli odebraliśmy podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy przekazanie pieniędzy, pamiętajmy o środkach ostrożności. Nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom, nie pozostawiajmy ich w wyznaczonych miejscach, ani nie przelewajmy pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. szybkiego przelewu. O wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast poinformować policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

 

asp. Magda Sakowska/ KPP w Ciechanowie

Powrót na górę strony