Mijania, drogowe, przeciwmgłowe, do jazdy dziennej… czy na pewno wiesz jak ich używać?
Sprawne i prawidłowo ustawione światła w samochodzie są niezwykle ważne dla bezpieczeństwa osób nim jadących oraz dla innych użytkowników dróg. Inną niezwykle istotną kwestią jest używanie odpowiedniego rodzaju oświetlenia w pojeździe. Policjanci przypominają, kiedy należy używać świateł mijania, kiedy do jazdy dziennej, a kiedy należy włączyć światła drogowe.
Zasady używania świateł zewnętrznych określone są w ustawie prawo o ruchu drogowym. Oprócz opisanych tam zasad używania świateł do jazdy dziennej są również wymienione warunki używania świateł mijania, drogowych i przeciwmgłowych. Światła do jazdy dziennej mogą być używane tylko w warunkach dobrej widoczności. Zmniejszona przejrzystość powietrza może zostać spowodowana mgłą, opadami atmosferycznymi (deszcz, śnieg, grad) lub innymi przyczynami (dym, kurz). W takich sytuacjach trzeba włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie.
Przepisy w tej kwestii mówią wyraźnie – świateł do jazdy dziennej wolno używać zamiast świateł mijania, tylko w dzień i tylko w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Często kierowcy nie włączają świateł mijania po zmierzchu albo gdy pada deszcz lub śnieg, jadąc z włączonymi światłami dziennymi. Takie postępowanie jest niedopuszczalne i stanowi nie tylko wykroczenie, ale również realnie zmniejsza bezpieczeństwo na drodze.
Użytkownicy samochodów z systemem automatycznego sterowania oświetleniem powinni pamiętać, że tryb „Auto” nie zawsze włącza światła mijania podczas opadów deszczu, śniegu czy też w czasie mgły. Czujnik zmierzchu na pewno włączy nam światła mijania po wjechaniu do tunelu, ale ten, kto go nie posiada, musi pamiętać, aby zrobić to samemu.
W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:
- pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym, jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe - drugi jest obowiązany uczynić to samo;
- do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;
- pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.
Przypominamy, że za jazdę bez wymaganych świateł w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza w ciągu dnia grozi mandat w wysokości 200 zł i dwa punkty karne.
asp. Magda Sakowska/ KPP w Ciechanowie