Aktualności

Kolejne psy wzmacniają szeregi mazowieckiej Policji

Data publikacji 05.12.2024

Ostatni w tym roku kurs dla przewodników psów patrolowo-tropiących do działania bez kagańca rozpoczął się w grudniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Wśród jego uczestników jest dwóch policjantów z mazowieckiej Policji: sierż. Robert Miączyński z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie oraz st. post. Przemysław Kmieć z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie.

Każdy z nich dostał pod opiekę czworonoga. Owczarek niemiecki maści czarnej podpalanej będzie patrolował ulice Wyszkowa i okoliczne powiaty, natomiast owczarek belgijski malinois z tzw. czarną maską, ulice Ciechanowa i okolic. Oba owczarki urodziły się w 2023 r., pochodzą z różnych rejonów Polski, ale łączy je jedno. Pasja do pracy i aportowania. A co je różni? Temperament. Belgi mają silny instynkt łowiecki, angażują się fizycznie i psychicznie do działań, co niekiedy jest przeszkodą dla zwykłych właścicieli w posiadaniu psa tej rasy. Owczarki niemieckie są chętniej hodowane dla towarzystwa. Przeciętny właściciel jest bardziej skłonny zaspokoić potrzeby psa tej rasy.

Szkolenie psa może być przeprowadzane nie tylko w formie stacjonarnej, ale także indywidualnej. Okres trwania kursu jest taki sam. Różnica polega na tym, że przewodnik po uzyskaniu zgody Komendanta Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, samodzielnie lub z pomocą innych przewodników z jednostki, ćwiczy psa. Indywidualne szkolenie psa służbowego kategorii patrolowo – tropiącej do działania bez kagańca ukończył doświadczony przewodnik asp. szt. Paweł Krysiński z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Podwójna kategoria psa jest najtrudniejsza do wyszkolenia i nie jest dedykowana wszystkim przewodnikom. Nie każdy jest w stanie poradzić sobie z samodzielnym wyszkoleniem psa. Paweł z owczarkiem niemieckim maści czarnej o nazwie służbowej TORYS zakończył szkolenie indywidualne uzyskując bardzo dobre oceny podczas kolokwiów i egzaminu. Tym samym wspomógł zespół przewodników psów służbowych ostrołęckiej Policji. Psa zakupiła Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

Owczarki niemieckie i belgijskie należą do grupy psów pasterskich. Są to psy niezwykle cenione za swoje umiejętności pracy, wierność i łatwość pielęgnowania. Na co dzień nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych pomijając szczotkowanie, które w okresie linienia musi być oczywiście wzmożone. Są to psy bardzo odważne, nie boją się podejmować wyzwań, nawet za cenę swojego zdrowia, a niekiedy i życia. Owczarki żyją przeciętnie 12-14 lat, a w Policji służą co najmniej do osiągnięcia 9 roku życia. Następnie są wycofywane z Policji i godnie żegnane przechodząc na zasłużoną emeryturę.

Do końca życia psa, każda komenda wojewódzka, która je zakupiła ma obowiązek go utrzymywać, czyli opłacać wyżywienie oraz wszelkie zabiegi weterynaryjne, poczynając od przeglądów okresowych, poprzez obowiązkowe szczepienia, profilaktykę przeciwko ektopasożytom, a kończąc na specjalistycznym leczeniu wskazanym przez lekarza weterynarii. W ten sposób okazuje się wsparcie materialne opiekunom psów oraz dziękuje za dotychczasową służbę. Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu ma na utrzymaniu 10 psów emerytów, w tym 6 psów pionu prewencji w Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce, Sokołowie Podlaskim, Ciechanowie i Płońsku oraz 4 psy z Laboratorium Kryminalistycznego KWP zs. w Radomiu.

Zanim jednak nowo zakupione psy przejdą na emeryturę, czeka je kilkumiesięczne szkolenie w jedynej w Polsce szkole dla policyjnych psów w Sułkowicach, a następnie powrót do jednostek i pełnienie służby ze swoim przewodnikiem. Będą patrolowały okoliczne tereny, tropiły ślady osób zaginionych i niebezpiecznych przestępców, wspierały policjantów innych służb i dbały o porządek i bezpieczeństwo mieszkańców. Zakup psów możliwy był dzięki wsparciu ze strony lokalnych samorządów.

Owczarka niemieckiego wraz z pełnym oporządzeniem ufundowała gmina Wyszków reprezentowana przez burmistrza Wyszkowa. Owczarka belgijskiego wraz z niezbędnymi akcesoriami zakupiono ze środków przekazanych przez Powiat Ciechanowski, gminę Ojrzeń, gminę Gołymin - Ośrodek, gminę Sońsk, gminę Regimin, gminę Glinojeck oraz gminę Opinogóra Górna. Jest to znakomity przykład współpracy pomiędzy Policją a samorządami lokalnymi w budowaniu wspólnego bezpieczeństwa służącego całemu społeczeństwu.

Autor: st. asp. Edyta Sułkowska

Powrót na górę strony