Nie dla hejtu i przemocy. Policja edukuje młodzież
Poczucie anonimowości w Internecie powoduje chęć włączania się w dyskusje, komentowanie i wyrażanie opinii. Jaka jest granica pomiędzy wyrażaniem własnej opinii a obrażaniem bądź hejtem? Czy, często nieprzemyślaną publikację zdjęć i filmów można nieodwracalnie usunąć? Podczas spotkania z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie policjanci apelowali, aby robić to z pełną rozwagą i odpowiedzialnością, ponieważ z sieci nie łatwo jest ,,wyczyścić’’ niechciane treści.
Mowa nienawiści czy hejt w Internecie to realne problemy, z którymi mierzę się miliony ludzi na całym świecie - w tym dzieci i nastolatki. Hejt może przyjmować różne postacie. Od negatywnych, często pełnych wulgaryzmów komentarzy, umieszczanych najczęściej na portalach i grupach internetowych, po obraźliwe memy, obrazki czy filmiki. Każdy z użytkowników Internetu może paść ofiarą takiej formy cyberprzemocy.
W miniony wtorek (10.12) ciechanowscy policjanci spotkali się z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie „Nie hejtuję-reaguję”. Głównym tematem spotkania była przemoc rówieśnicza oraz odpowiedzialność karna osób nieletnich. Policjanci rozmawiali z młodymi ludźmi o współczesnych zagrożeniach i ostrzegali o konsekwencjach podejmowanych przez siebie decyzji. Mundurowi zapoznali uczniów z podstawowymi pojęciami: nieletni, małoletni, czyn karalny czy demoralizacja. Młodzież dowiedziała się, jakie są konsekwencje prawne popełnienia takich czynów i jakimi środkami oddziaływania wychowawczego dysponuje sąd rodzinny.
Dużą część spotkania poświecono tematom cyberprzemocy, hejtu i agresji w Internecie. Policjanci uświadamiali młodzież, że każdy z użytkowników Internetu może stać się jego ofiarą. Uczniowie zostali zapoznani z formami cyberprzemocy oraz procedurą postępowania w przypadku dotknięcia tym zjawiskiem. Funkcjonariusze tłumaczyli, że Internet jest przestrzenią publiczną w której, tak jak w życiu realnym - obowiązują normy i zasady. Jednak tylko poprzez odpowiednie korzystanie z sieci mamy wpływ na swoje bezpieczeństwo. Funkcjonariusze zwracali uwagę, że każdy powinien uważać na to, jakie zdjęcia zamieszcza w Internecie, ale również na to, jakie komentarze pozostawia pod zdjęciami innych osób. Mundurowi przestrzegali, że w Internecie nikt nie jest anonimowy, a zamieszczane przez nas treści mogą zostać łatwo skopiowane i wykorzystywane przez inne osoby.
asp. Magda Sakowska/ KPP w Ciechanowie