Bele kukurydzy spadły z ciężarówki na hondę, którą kierował 62-latek bez prawa jazdy
O konsekwencjach niewłaściwego zabezpieczenia ładunku przekonał się kierujący ciężarowym manem. Przewożone przez niego bele kukurydzy spadły na jadącą z naprzeciwka hondę. 39-latek został ukarany mandatem 1500 zł i 10 punktami. Z kolei poszkodowany w tym zdarzeniu kierujący hondą odpowie przed sądem za jazdę bez uprawnień.
W minioną środę (15.01) około godz. 11.35 dyżurny ciechanowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w Młocku. Interweniujący policjanci ustalili, że kierujący ciężarowym manem, 39-letni mieszkaniec powiatu płońskiego, niewłaściwie zabezpieczył przewożony ładunek. Bele kukurydzy spadły i uszkodziły jadący z naprzeciwka pojazd honda, którym kierował 62-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego.
Obaj kierowcy byli trzeźwi. 39-latek za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym został ukarany mandatem 1500 zł i 10 punktami karnymi. Ponadto po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że kierujący hondą ma zatrzymane prawo jazdy. 62-latek nie przedstawił w wymaganym terminie zaświadczenia o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. W związku z tym policjanci skierowali wniosek o ukaranie do sądu. Za jazdę bez wymaganych do tego uprawnień kara grzywna może wynieść nawet 30000 złotych. Obowiązkowo orzekany jest także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
W związku z tym zdarzeniem przypominamy podstawowe informacje dotyczące właściwego transportowania ładunków zgodnie z Ustawą prawo o ruchu drogowym: ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu, Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby: nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę; nie naruszał stateczności pojazdu; nie utrudniał kierowania pojazdem; nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony, ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni. Urządzenia służące do mocowania ładunku powinny być zabezpieczone przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy. Ładunek sypki może być umieszczony tylko w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczonej dodatkowo odpowiednimi zasłonami uniemożliwiającymi wysypywanie się ładunku na drogę.
Autor: asp. Magda Sakowska