„Pracownik banku” oferuje Ci pomoc w zabezpieczeniu pieniędzy na koncie? Uważaj, to oszustwo!
Mogą mówić, że doszło do kradzieży Twoich danych, pieniędzy lub Twojej tożsamości. Tłumaczą, że ktoś próbował zaciągnąć kredyt na Twoje dane. Następnie oferują pomoc w rzekomym zabezpieczeniu konta. Oszuści nadal podszywają się w rozmowach pod pracowników banków i wyłudzają w ten sposób dane i pieniądze. Mieszkaniec powiatu ciechanowskiego uwierzył w historię opowiedzianą przez fałszywego doradcę bankowego i stracił ponad 21 tys. złotych. Zachowajmy czujność i nie dajmy się okraść!
W miniony piątek (24.11) do Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie zgłosił się mieszkaniec powiatu ciechanowskiego, który padł ofiarą oszustwa metodą „na pracownika banku”. Mężczyzna odebrał telefon od rzekomego konsultanta z informacją, że na jego koncie odnotowano próbę zaciągnięcia pożyczki. Zdziwiony mężczyzna zaprzeczył, aby składał taki wniosek. Ponadto fałszywy doradca w rozmowie telefonicznej poinformował, że zgromadzone na koncie mężczyzny pieniądze są zagrożone, ponieważ nieuprawniona osoba próbuje dokonać wypłaty środków. W celu uniknięcia kradzieży zaproponował wdrożenie procedury zabezpieczenia pieniędzy. Wykonując polecenia oszusta, mężczyzna wykonał dwa przelewy na numer konta wskazany przez „pracownika banku”. Niestety straci w ten sposób ponad 21 tys. złotych. Postępowanie w tej sprawie prowadzą teraz policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą.
Kolejny raz apelujemy o rozsądek i szczególną ostrożność podczas rozmów telefonicznych z osobami, które podają się za pracownika banku i informują nas o próbie oszustwa na naszym koncie bankowym. Pamiętajmy, że gdy rzekomy konsultant prosi nas o podanie przez telefon danych uwierzytelniających do bankowości elektronicznej, czy danych kart płatniczy oraz namawia do instalacji dodatkowych aplikacji, to mamy do czynienia z oszustem.
- W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.
- Za każdym razem weryfikujmy przychodzące połączenia – rozłączmy się i skontaktujmy z konsultantem swojego banku, aby zweryfikować, czy nasz rozmówca faktycznie jest tym, za kogo się podaje.
- Nie działajmy pod presją czasu, zwłaszcza gdy chodzi o przekazanie/przelanie pieniędzy.
- Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, że dzwoniąca osoba jest tym, za kogo się podaje, nie wahajmy się zawiadomić policję.
Zachowaj czujność i nie daj się okraść!
asp. Magda Sakowska/ KPP w Ciechanowie