Aktualności

Uwaga! Nie daj się oszukać metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na wypadek”!

Data publikacji 16.05.2025

Mówią, że są wnuczkiem i pilnie potrzebują pieniędzy na okazyjny zakup, inwestycję życia lub w związku z wypadkiem drogowym. Czasem mówią, że są policjantami i przekonują Cię, że Twoje pieniądze są zagrożone i trzeba je przelać na inne konto, aby były bezpieczne. To tylko przykłady. Oszuści mogą wymyślać także inne historie, aby wyłudzić od Ciebie pieniądze. Poznaj metody działania sprawców, bądź czujny i nie daj się oszukać na zmyśloną historię usłyszaną przez telefon!

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu ciechanowskiego policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”, „na policjanta”,  „na wypadek. Oszuści wykorzystując wiek oraz stan emocjonalny osoby starszej starają się tak poprowadzić rozmowę, aby uzyskać informacje o rodzinie i nakłonić seniora do przekazania pieniędzy. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym.

Przypominamy o sposobach działania oszustów:

Metoda „na wnuczka”

Do pokrzywdzonego dzwoni osoba przedstawiająca się za członka rodziny, która z uwagi na nagłe zdarzenie, pilnie potrzebuje pomocy finansowej. Wypytuje o zgromadzone oszczędności i opowiada zmyśloną historię o tym, na co przeznaczy pieniądze. Oczywiście będący w potrzebie wnuczek nigdy nie może odebrać pieniędzy osobiście, bo właśnie załatwia ważną sprawę, zwykle okazyjny zakup lub inwestycję życia. Ma jednak znajomego, który się po nie zgłosi. Pokrzywdzeni dowiadują się o tym, że zostali oszukani w momencie, gdy dochodzi do rozmowy z prawdziwym członkiem rodziny, który o zdarzeniu nic nie wie.

Metoda „na wypadek”

Oszust, dzwoniąc do pokrzywdzonego, przedstawia się jako członek rodziny i opowiada wymyśloną historię o rzekomym wypadku, który spowodował. Jedynym sposobem uniknięcia kary ma być przekazanie „osobie poszkodowanej w wypadku” znacznej sumy pieniędzy. Najczęściej pada informacja, że krewny nie może zgłosić się po gotówkę osobiście, ponieważ właśnie składa zeznania.

Metoda „na policjanta”

Rozmówca podaje się za policjanta, który prowadzi akcję mającą na celu ochronę oszczędności zgromadzonych przez seniorów. Aby uwiarygodnić swoją historię, fałszywy policjant poleca rozmówcy wybranie numeru alarmowego, ale jednocześnie nie rozłącza się. Po wybraniu przez ofiarę wskazanego numeru, w słuchawce pojawia się kolejny głos informujący o połączeniu z rzekomym dyżurnym komendy, który potwierdza tożsamość swojego przedmówcy jako policjanta. Oszuści najczęściej proszą o przekazanie pieniędzy osobie, która się po nie zgłosi albo też przelanie ich na podane konto bankowe należące do Policji.

Co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustwa?

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
  • Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź, czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę.
  • Jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112.

Zwracamy się z apelem również do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

asp. Magda Sakowska/ KPP w Ciechanowie

 

Powrót na górę strony