Podsumowanie "Listopadowego weekendu"
„Listopadowy weekend” na drogach powiatu ciechanowskiego został podsumowany przez ciechanowskich policjantów. Przez trzy dni odnotowano 12 kolizji drogowych, nikt nie zginął, nie było też rannych osób. Policjanci zatrzymali 5 nietrzeźwych kierowców samochodami oraz 3 nietrzeźwych rowerzystów. 1 kierowca stracił prawo jazdy za przekroczenie prędkości.
10 listopada o godz. 16:00 w m. Gumowo, policjanci zatrzymali 30-letniego kierowce Audi, który przekroczył dozwoloną prędkość o 64 km/h. Mieszkaniec Łomży pędził przez miejscowość gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h aż 114 km/h. Kierowca stracił prawo jazdy. Mężczyzna został również ukarany mandatem karnym a na jego konto wpłynie 10 punktów karnych.
Tego samego dnia o godz. 23:15 policjanci z PP w Glinojecku zatrzymali nietrzeźwego kierowcę daewoo. 33-latek został zatrzymany w Glinojecku na ul. Ciechanowskiej. Mężczyzna miał w organizmie blisko 2 promile alkoholu.
Kolejny nietrzeźwy kierowca został zatrzymany w sobotę o godz. 17:40 w m. Ościsłowo przez funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego. 31-letni kierowca vw podróżował mając w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Wobec mężczyzny sąd wydał już 5 zakazów prowadzenia pojazdów, które są aktywne.
12 listopada po drogach powiatu ciechanowskiego poruszali się nietrzeźwi motorowerzyści. Tego dnia policjanci zatrzymali aż 3 nietrzeźwych kierowców, którzy jechali motorowerami. O godz. 9:10 w m. Kicin 69-latek jechał motorowerem mając w organizmie ponad 1 promil alkoholu. O godz. 10:55 w m. Ojrzeń na ul. Ciechanowskiej policjanci zatrzymali 31-letniego nietrzeźwego kierowcę motoroweru. Badanie na zawartość alkoholu tym razem wykazało 2,5 promila w organizmie. Dodatkowo mężczyznę obowiązuje sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Trzeci nietrzeźwy motorowerzysta został zatrzymany w Gąsocinie tuż przed godz. 20. I tym razem kierowca motoroweru posiadał zakaz prowadzenia pojazdów. 57-letni mieszkaniec pow. ciechanowskiego miał w organizmie prawie 2 promile alkoholu.
Nietrzeźwi kierowcy na drogach to ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu, alkohol spowalnia działanie oraz opóźnia reakcję na bodźce, zaburzona zostaje koordynacja ruchów itd. co uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym. Kierowanie pojazdem pod wpływem alkohol jest prawnie zabronione. Kodeks karny za przestępstwo kierowania w stanie nietrzeźwości przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoką nawiązkę. Dla recydywistów, kary są bardziej dotkliwe, jeśli kierujący pojazdem w stanie nietrzeźwości był wcześniej skazany za jazdę po alkoholu i złamał zakaz prowadzenia pojazdu, może zostać ukarany kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto, w razie ponownego skazania za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu sąd obowiązany jest orzec na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej świadczenie pieniężne w wysokości nie niższej niż 10 000 złotych. Sprawca przestępstwa ponownego prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości musi również liczyć się z możliwością dożywotniego utraty prawa jazdy.
kom. Jolanta Bym