Zatrzymani w związku z oszustwami "na wnuczka"
W ostatni piątek sprawcy oszustw metodą „na wnuczka„ zadzwonili do dwóch mieszkanek Ciechanowa. Ofiarą padła 83-letnia seniorka. Podejrzani o oszustwa zostali zatrzymani przez policjantów z Wydziału Kryminalnego KWP w Bydgoszczy.
http://www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/kb/informacje/wiadomosci/69747,Wnuczkowa-szajka-rozbita-Sa-aresztowania.html
W ubiegły piątek dyżurny ciechanowskiej policji otrzymał dwa zgłoszenia dotyczące oszustw metodą „na wnuczka”.
Sprawcy działają ciągle w ten sam sposób. Do seniora dzwoni osoba podająca się za wnuczkę/wnuka lub córkę/syna. Informuje, że jest sprawcą wypadku komunikacyjnego i prosi o pieniądze tym razem na pokrycie kosztów odszkodowania i uniknięcie kary . Wtedy do rozmowy włącza się fałszywy policjant/ policjantka, który potwierdza zdarzenie i instruuje seniorów co do dalszych kroków. Po pieniądze przyjeżdża kurier.
I tak było w piątek. Pod legendą wypadku komunikacyjnego sprawcy wyłudzili pieniądze od 83-letniej mieszkanki Ciechanowa. Druga z mieszkanek Ciechanowa, 64-letnia kobieta w porę zorientowała się, że jest to próba oszustwa.
Policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Bydgoszczy zatrzymali trzech mężczyzn. Wszyscy zostali aresztowani na 2 miesiące. Są podejrzani o oszustwa metodą na tzw. wnuczka. Pokrzywdzonych może być nawet 15 osób, a straty sięgają kwoty 300 tys. złotych.
Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy modyfikują jednak swoje działania. W ostatnim czasie najczęściej wykorzystywane jest zaufanie społeczne do funkcjonariuszy Policji.
Pamiętajmy!
Sposobów na takie i podobne oszustwa jest coraz więcej i wciąż przestępcy je modyfikują. Przede wszystkim należy zachować ostrożność i rozwagę.W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy jakiejkolwiek formie.
Apelujemy też do osób, które opiekują się swoimi rodzicami, dziadkami, o to, by mówili im o takiej możliwości zaistnienia oszustwa. Chodzi o to, by sytuacja, z którą się spotkają nie była dla nich nowa. Wtedy ta metoda nie zadziała.
Apelujemy również do pracowników banku i placówek bankowych o ostrożność i czujność, zwłaszcza w sytuacji, gdy przychodzi osoba w podeszłym wieku i prosi o wypłacenie dużej sumy pieniędzy.
W przypadku obaw i podejrzeń co do próby dokonania przestępstwa natychmiast powiadommy najbliższą jednostkę policji dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112.
podkom. Jolanta Bym