Ogólnopolski policyjny dzień odblasków z ciechanowską policją
Ciechanowscy policjanci włączyli się w akcję informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem” . Dziś funkcjonariusze promują elementy odblaskowe, które mogą uratować życie.
Funkcjonariusze z ciechanowskiej policji już w piątek zadbali aby jak największa liczba pieszych była wyposażona w odblaski. Podczas „Pikniku Rodzinnego z Sercem”, który odbył się w Ciechanowie na Placu Jana Pawła II, taki odblask można było dostać w namiocie profilaktycznym Policji. Dziś funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili spotkanie profilaktyczne z uczniami klas pierwszych w Szkole Podstawowej nr 5 w Ciechanowie. Policjanci omówili zasady jak bezpiecznie poruszać się w drodze do szkoły i wracając do domu, poruszając się na pieszo, rowerem oraz pojazdem z dorosłym opiekunem. Podczas spotkania policjanci zachęcali młodzież do używania elementów odblaskowych. Takie zajęcia zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci, a przy okazji uczą właściwych postaw.
Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest ono organizowane każdego roku. W Polsce po raz pierwszy „Dzień Odblasków” został przeprowadzony w 2016 roku w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku. Inicjatorem działania była Komenda Główna Policji.
Celem akcji jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.
Noszenie odblasków ma duże znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgły, opady deszczu ze śniegiem nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych.
Przygotujmy element odblaskowy
Materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Pamiętajmy zatem, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Widząc z daleka święcący punkt kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego.
Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze
Przypominamy, że hasłem przewodnim wspomnianej wyżej akcji „Świeć przykładem” jest: „Podaj Dalej!”. Chodzi o to, abyśmy naszą wiedzą związaną z potrzebą noszenia elementów odblaskowych podzielili się z innymi. Zaopatrzmy też w elementy odblaskowe naszych bliskich, rodzinę, przyjaciół. Szczególną uwagę zwróćmy na dzieci i seniorów.
Dzień odblasku - powinien być każdego dnia
Ludzie starsi ubierają się z reguły w ciemne ubrania i są słabo widoczni, szczególnie po zmierzchu. Element odblaskowy na lasce, torbie, ubraniu, może okazać się kluczowy dla ich bezpieczeństwa. Z kolei dzieci ze względu na swój temperament czy rozproszenie uwagi mogą stwarzać nieprzewidziane w ruchu drogowym sytuacje. Najmłodsi koniecznie powinni nosić prawidłowo umieszczone elementy odblaskowe.
Jeden mały odblask może uratować życie!
Zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
Przestrzegajmy tego obowiązku. A nawet więcej: nośmy elementy odblaskowe zarówno na obszarze niezabudowanym jak i zabudowanym. Nośmy je o zmroku, w nocy i w dzień. O tym właśnie ma przypominać wszystkim uczestnikom ruchu drogowego Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków.
policja.pl/J.B.